חקלאות עירונית – מנוף לקיימות מקומית

חקלאות עירונית – מנוף לקיימות מקומית

בפתחה של המאה ה-21 ניתן לזהות שתי מגמות מרכזיות המעצבות את הצמיחה והפיתוח: התכנסות לערים ומשבר סביבתי אקלימי. כבר היום יותר מ-50% מהאוכלוסייה בעולם מתגוררת בערים ועד 2030 יעלה המספר ל- 70%. בישראל כבר מתגוררים מעל ל-90% מהאוכלוסייה בעיר. אם העיר היא ביתם של רוב האנשים בעולם, העיר חייבת לייצר פתרונות לצמיחה וחיים ראויים.

מזון והדרך אליו הוא ציר מרכזי בשתי המגמות – מזון איכותי, נגיש, בריא וטעים הוא ללא ספק ערובה לאיכות חיים. מנגד, גידול וייצור מזון, הסעתו, ובסופו של דבר השלכתו  מהווים גורם משמעותי ביותר ביצירת גזי חממה ושינויי האקלים.

החקלאות העירונית מציעה אפיק חדשני לפיתוח איכות חיים בעיר וצמצום ההשפעה הסביבתית של תעשיית המזון. נייר עמדה זה מציג את ההשלכות החיוביות לחקלאות העירונית, ומתווה כיוונים למעורבותה של הרשות המקומית ביישום הנושא בעיר, ולסיכום המלצות ליישום בישראל.

קרדיט

נתמך בתמיכת קרן קונרד אדנאואר בישראלדף הפייסבוק של הקרן בישראל.

נכתב על ידי ד"ר אורלי רונן, גליה צוקרמן ולביא קושלביץ.ספריית מרכז השל

מטרת הספריה היא להעצים סוכני שינוי לקיימות באמצעות שיתוף ידע על מכלול סוגיו - מאמרים, ספרים, מדריכים ועוד. הספרייה נבנית בתקופה זו מהחומרים הטובים ביותר בנמצא בכדי להכיר לעומק ולרוחב את תפישת הקיימות. מעוניינים להציע מסמך לספרייה? צרו עמנו קשר. קריאה נעימה!