כלכלה מקומית מקיימת - אסטרטגיה לשינוי חברתי

כלכלה מקומית מקיימת - אסטרטגיה לשינוי חברתי

כלכלה מקומית מקיימת (כמ״מ) היא אסטרטגיה לפיתוח כלכלי המציעה תשובה לשאלת המפתח: כיצד עושים פיתוח כלכלי ראוי? חשיבות העיסוק בשאלות של פיתוח נובעת מהתפקיד שאסטרטגיות פיתוח כלכליות ממלאות בחיינו כתושבים וכאזרחים: הן עומדות ביסודם של מהלכי מדיניות הקובעים את תנאי חיינו, כמו גם מתוות רבות מהנחות היסוד הקיומיות שלנו כפרטים. פיתוח ראוי הוא כזה הפועל לרווחת האוכלוסייה כולה, בימינו אנו ובדורות הבאים. בהתאם, כמ״מ מניחה שפיתוח ראוי הוא כזה הלוקח בחשבון שלושה מעגלי חיים השזורים זה בזה: המעגל הכלכלי, המעגל החברתי והמעגל הסביבתי. זאת ועוד, בכל אחד מהמעגלים חיוני להתמודד עם שאלות של נגישות וחלוקה: של מי הפיתוח הזה ולמי הוא נועד? באיזו מידה מתחשב הפיתוח במשאבים המגוונים העומדים לרשותנו בנקודת הזמן הנוכחית, ולנוכח משברי הסביבה והמשברים הפיננסיים הגלובליים? שאלות אלו קושרות יחד שני עולמות תוכן ושיח:  של קיימוּת ושל צדק חברתי וכלכלי.

פרויקט כמ"מ החל כשותפות של שתיל, ציונות 2000 ומרכז השל לקיימות ולאחר מכן התבסס בהצלחה רבה בארגון שתיל באזור הנגב בתמיכתו של האיחוד האירופי. במסגרת הפרויקט פותחו חומרים רבים שניתן למצוא באתר כמ"מ של שתיל, ובניהן דוגמאות ללמידה מהצלחות, מדריכים שונים (רכש ירוק, פיתוח עסקים קטנים, תעשייה יצירתית...) ועוד.

במסגרת השותפות לעיל פותח גם המדריך - 

לסתום את הדליפות: איך נפתח את הכלכלה המקומית וננצל כל שקל עד תום.

רשימת הכותבים:

גילי ברוך, ערן בוכלצב, מתן גולן, אורי פינטו, תיקווה עברון, רייפי גולדמן, ערן דורון, גליה פיט

מראה מקום:

הנסון, מ. (עורכת). (2011). כלכלה מקומית מקיימת - אסטרטגיה לשינוי חברתי. שתיל, ציונות 2000 ומרכז השל לקיימות.

ספריית מרכז השל

מטרת הספריה היא להעצים סוכני שינוי לקיימות באמצעות שיתוף ידע על מכלול סוגיו - מאמרים, ספרים, מדריכים ועוד. הספרייה נבנית בתקופה זו מהחומרים הטובים ביותר בנמצא בכדי להכיר לעומק ולרוחב את תפישת הקיימות. מעוניינים להציע מסמך לספרייה? צרו עמנו קשר. קריאה נעימה!