האמזונס בוער, הקרחונים נעלמים - וטראמפ מנסה לקנות את גרינלנד...

האמזונס בוער, הקרחונים נעלמים - וטראמפ מנסה לקנות את גרינלנד...

מה קורה לעולם שלנו בשבועות האחרונים? אפשר לסכם במשפט אחד: האמזונס בוער, הקרחונים נעלמים - וטראמפ מנסה לקנות את גרינלנד...

אחים היער בוער

יערות האמזונס, המכונים גם הריאות של העולם, עולים באש כבר כמה חודשים. לוויינים זיהו עשרות אלפי שריפות מאז ינואר האחרון. אבל רק כשהעשן הגיע לשמיה של העיר הענקית סאו פאולו, התקשורת העולמית התחילה להתעניין בכך. מהר מאד הלחץ התקשורתי הפך גם ללחץ פוליטי, עם הפגנות ברחבי העולם – הבוקר היתה אחת גם בתל-אביב, מסרים של ממשלות שונות, ואיומי חרם על תעשיית הבשר של ברזיל.

נשיא ברזיל בולסונרו, שבתחילת המשבר עוד ניסה להעלות הסברים ותירוצים שונים ומשונים, נעתר השבוע ללחצים והודיע שישלח את הצבא וחיל האוויר כדי לסייע בפעולות הכיבוי. ראש הממשלה נתניהו הציע את עזרת ישראל כמי שמתורגלת, למרבה הצער, בשריפות – אם כי בהיקף קטן בהרבה. ומי שמחפש צד חיובי לאסון האקולוגי הנורא הזה, יוכל למצוא אותו בזינוק במודעות הציבורית - בארץ ובעולם כולו - לנושא משבר האקלים ולחשיבותם של העצים, שמאפשרים לנו לא פחות מאשר את החיים עצמם על פני כדור הארץ.  

ולכו תדעו אם זו מציאות או בדיחה, אבל בימים האחרונים נשמעים יותר ויותר קולות שקוראים לאיש העשיר בעולם, מייסד ענקית הטכנולוגיה "אמזון" ג'ק בזוס, לכבות את השריפה. ברשתות החברתיות קוראים לבזוס, שקרא לאימפריה שלו על שם הנהר ויער הגשם הגדולים בעולם, להתגייס למשימה ולתרום למאמץ להצלת היערות.

מי כבר תרם סיוע לכיבוי השריפות באמזונס? ליאונרדו דיקפריו תרם 5 מיליון דולר, ג'ניפר לופז, שקירה, ריקי מרטין ורבים אחרים האיצו במעריציהם לפעול, ומנהיגי המדינות העשירות שהתכנסו לפסגת 7G בצרפת החליטו לסייע ב-22 מיליון דולר.

האם הגיע הזמן למכור קרח לאסקימוסים?

כמעט במקביל, באזור הרבה יותר קר של העולם, גילו בשבוע שעבר שההתחממות הגלובלית הגיעה גם אליהם. כמאה אנשים ציינו, בטקס קטן במערב איסלנד, את מותו הרשמי של הקרחון "אוקיוקול", שהפך מקרחון ענק לכתם קטן על הר געש. בטקס הציבה קתרין יקובסדוטיר, ראשת ממשלת איסלנד, לוח ברונזה על סלע חשוף, שפעם כוסה בידי הקרחון, והמדענים מזהירים שגורל זהה עומד בפני מאות קרחונים נוספים במדינה הצפונית ביותר בעולם .

על אלסקה עבר בחודש שעבר גל חום קיצוני, עם שיאי טמפרטורות חדשים. באנקורג', העיר הגדולה ביותר באלסקה, נרשם שיא של 32 מעלות (שזה בעצם כמו ביום קיץ רגיל בתל אביב). השיא הקודם בעיר תועד לפני 50 שנה בדיוק והיה 3 מעלות שלמות פחות. שיאים מקומיים נרשמו גם לאורך כל האזור הדרומי במדינה. לא להאמין, אבל הרשויות באלסקה האיצו בתושבים לשתות הרבה מים, לחפש מקומות מוצלים וללבוש בגדים קלים. נשמע מוכר?

וגל החום שהיכה הקיץ באירופה הגיע גם לאי הענק גרינלנד, שם הוא גרם להפשרת כמחצית ממשטח הקרח שמכסה את רוב האי, ולנהרות של מי קרח שזורמים לצד הקרחונים העצומים. הדיווחים מדברים על המסה של כ-200 מיליארד טון קרח בקיץ האחרון, והמספר הזה אינו סופי. היה מי שהגדיר את זה "כמו שמשאירים את דלת המקרר העולמי פתוחה".

ואולי כל החום הזה השפיע קצת על הנשיא טראמפ, שהודיע השבוע שארה"ב – שזה כמובן הוא עצמו – רוצה לקנות את האי הצפוני גרינלנד מידי הבעלים דנמרק. ראשת ממשלת דנמרק קצת פחות התלהבה, והגדירה בקרירות אופיינית את הרעיון כאבסורד, ואז דונלד נעלב וביטל ביקור רשמי מתוכנן למדינה. זה אמנם נשמע כמו פרק ב"ארץ נהדרת", אבל זו המציאות העולמית. והשבוע כבר עלו קולות – אמנם כרגע רק מצד כותבי טורים סאטיריים – שאולי בכלל דנמרק צריכה לקנות את ארה"ב, שבה כנראה הכל – כולל מדיניות החוץ – מוצע למכירה.

נאור ירושלמי

סגן ראש עיריית נס ציונה ומחזיק תיק סביבה וקיימות. מייסד "הצווארון הירוק" ויועץ בנושא קשרי ציבור וסביבה. בעבר - מנכ"ל חיים וסביבה - ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, דובר המשרד לאיכות הסביבה ואוניברסיטת תל-אביב, ומנהל מחלקת ההסברה של שגרירות ישראל בוושינגטון. בעל תואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א ובוגר תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות.