נס ציונה לומדת קיימות מכפר סבא - מה קורה כששני בוגרים של תכנית העמיתים נפגשים...

נס ציונה לומדת קיימות מכפר סבא - מה קורה כששני בוגרים של תכנית העמיתים נפגשים...

מתחילת כהונתי כסגן ראש העיר מטעם הירוקים בנס ציונה חיפשתי דרך לשתף פעולה וללמוד מהניסיון המוצלח של עילאי הנדין-הרסגור, בוגר תכנית העמיתים עשור אחרי, וכיום סגן ראש העיר כפר סבא, המחזיק גם בתיקי הקיימות, החדשנות והתחבורה.

ההזדמנות הגיעה בסיור לימודי שקיימה לאחרונה וועדת איכות הסביבה העירונית של נס ציונה בראשותי, בעקבות מדיניות הקיימות של עיריית כפר סבא. העיר כפר סבא, שחולקת מאפיינים דומים רבים עם נס ציונה (אך עם כפליים תושבים), מחויבת מאוד לנושא הקיימות, ובתוך עשור הצליחה לחולל מהפיכה של ממש, שמיצבה אותה כמודל בקנה מידה ארצי. לסיור הצטרפו כ-20 איש, בהם מנהל אגף שפ"ע בעיריית נס ציונה וצוותו, עובדי עירייה ופעילי סביבה.

עילאי הציג את המדיניות שהוא מוביל בתחומי הקיימות והתחבורה בעיר. כמי שמכהן כסגן ראש עיר בפעם השניה, הניסיון שצבר וההיכרות עם המערכת מסייעים לקדם את הרעיונות המורכבים ולהתגבר על המכשולים שכרוכים בכך.

מנכ"ל העיריה איתי צחר, בהרצאה מעוררת השראה, סקר בפירוט את תפישת הניהול והטמעת הקיימות באופן אינטגרטיבי בחשיבה ובפעילות כלל מחלקות העיריה, ואת העקרונות הניהוליים העומדים בבסיס היכולת לעשות מהלכים משמעותיים בהנעת תהליך עירוני.

בקצרה, מדיניות הקיימות של עיריית כפר סבא רואה בתחום איכות הסביבה וניהול המשאבים (מים, פסולת, גינון וכו') כנקודת מפגש של פעולה קהילתית וקידום איכות החיים, שמהווה גם מנוף לחסכון משמעותי בהוצאות העירייה, ולעיתים אפילו אפיק הכנסות עבורה. בגישה זו, התפיסה הכלכלית-עסקית ("דרך החור שבגרוש") מאפשרת לקדם מהלכים סביבתיים וקהילתיים, שבונים לעיריה תועלת כלכלית - וציבורית.

כך, למשל, עיריית כפר סבא קבעה לפני מספר שנים מדיניות של "אפס פסולת", כלומר צמצום למינימום של הפסולת המועברת להטמנה. ואכן, בשלוש שנות הפרויקט חסכה העיריה כ-5 מיליון ₪! מרבית הכסף שנחסך הופנה למיזמים קהילתיים וחברתיים חדשים.

כדי להגיע ליעד הזה, מופעלת בעיר שורת מיזמים, שמביאים לצמצום הדרגתי בצריכה מיותרת וליצירת חלופות נגישות להרגל של "השתמש וזרוק". בין היתר מפעילה העיריה "קפה תיקונים", שבו מתקנים מתנדבים מכשירים ביתיים מקולקלים; "שיתופיה" – ספריית השאלה של ציוד ביתי כמו מקדחות, סולמות, צעצועים וציוד טיולים; שוקי קח-תן שכונתיים ועוד. כל זאת, בנוסף למרכזי מחזור רבים הפזורים ברחבי העיר.

במסגרת הסיור ביקרה הקבוצה ב"מרכז קיפו"ד – קיימות פורצת דרך", מרכז מקצועי-קהילתי שממנו מופצת בשורת הקיימות לציבור הרחב באמצעות הרצאות, מופעים, הצגות, סדנאות, ומגוון פעילויות ומפגשים שמחברים את התושבים לעשייה סביבתית. בין היתר מופעלת ממנו מדיניות של "עיר מאופסת אנרגיה", שכוללת עידוד של התושבים לחסוך בחשמל ולהתקין פאנלים סולאריים על הגגות. גם על יוזמה זו שמענו בסיור, מפיה של מרכזת הפרויקט שלומית קיטרו.

בסיור נחשפו חברי המשלחת גם לנעשה בעיר בתחום הגינון. לנוכח הסכנות הבריאותיות שיש בחומרי הריסוס, הוחלט שכפר סבא תהיה "עיר ללא ריסוס". תחת זאת מקודמת תפישה של 'העשבים הם לא אויבים', ובמקום הנוהג של שימוש בלתי מוגבל בקוטלי עשבים מסוכנים נעשית בעיקר עבודה באמצעות חרמש – ורק במקומות הנחוצים. אמנם חלק מהאורחים מנס ציונה סיננו בשקט "אצלנו זה לא יכול לקרות", אבל העובדה שהניסיון העירוני בכפר סבא הוא כה מוצלח, בוודאי יוצרת מוטיבציה לבדוק זאת גם אצלנו בבית.

הדס מרשל, האקולוגית של היחידה הסביבתית האזורית, לקחה אותנו לסיור בפארק העירוני של כפר סבא, ותיארה בפני הקבוצה את מגוון הפעילויות והשימושים הסביבתיים והקהילתיים הנעשים בו. הפעילות החינוכית כוללת פרויקטים של תלמידי כיתות מחוננים בכיפה הגיאודזית, פעילות של ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגינה האקולוגית ושילוב מתנדבים מבוגרים בתחזוקה ובהדרכה במקום. הצד האקולוגי כולל הקמה ותחזוקה של בריכת חורף, בוסתן עירוני מניב ועוד, ובעיקר התבססות על צמחיה מקיימת ברחבי הפארק. וכל זאת נעשה תוך ממשק עם פארק אינטנסיבי ומדשאות, כמקובל במחוזותינו, ובצמידות לשכונת מגורים יוקרתית, שבוודאי רגישה למטרדים שיכולים להגיע מהפארק.

לסיום ביקרנו בגינה הקהילתית "הדרים" עם רן קראוס שיזם את הקמת הגינה והיום עובד ביחידה הסביבתית בליווי גני ילדים בנושאי גינה מקיימת וקיימות. הגינה מנצלת שטח שוליים, בין הגינון השכונתי לחומה שמפרידה בינה לבין אזור התעשיה. למרות שבשל הקיץ הגינה לא היתה במיטבה, אפשר היה להתרשם מהיקף הפעילות במקום, ולשמוע מה הפרויקט עושה למקום ולאנשים.

בנס ציונה נעשו כבר פעולות רבות שמקדמות תפישה של קיימות והגנת הסביבה. היעד שלנו הוא להפוך את הנושא למדיניות ולאסטרטגיה עירונית כוללת. הסיור הסתיים בתחושות חיוביות שיש ואפשר לעשות המון בתחום גם אצלנו בנס ציונה, בהמשך לפעילות הטובה שכבר מקודמת בעיר, ועם רצון כן להמשיך ולפעול יחד לטובת העיר. המשך בוודאי עוד יבוא...

נאור ירושלמי

סגן ראש עיריית נס ציונה ומחזיק תיק סביבה וקיימות. מייסד "הצווארון הירוק" ויועץ בנושא קשרי ציבור וסביבה. בעבר - מנכ"ל חיים וסביבה - ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, דובר המשרד לאיכות הסביבה ואוניברסיטת תל-אביב, ומנהל מחלקת ההסברה של שגרירות ישראל בוושינגטון. בעל תואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א ובוגר תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות.