"גלובס": נוסיף גילוי נאות למאמרים של יוסי אריה / שוקי טאוסיג, העין השביעית

מאת שוקי טאוסיג, בוגר מחזור י"ח בתכנית העמיתים ועורך ראשי של אתר העין השביעית. המאמר הופיע לראשונה באתר העין השביעית:

ב"גלובס" יוסיפו גילוי נאות למאמרים שמפרסם בעיתון מנכ"ל "המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה", יוסי אריה. המכון בעל השם הניטרלי (לשעבר "מכון הנפט") מופעל למעשה על-ידי חברות תעשייה ופועל למען האינטרסים שלהן. ב"גלובס" יוסיפו כעת למאמריו כיתוב החושף זאת לקוראים: "הכותב הוא מנכ"ל המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, המייצג בין היתר חברות עם אינטרסים עסקיים בתחום הדלק".

מאמרים שפירסם אריה ב"גלובס" עד כה מתנגחים בנבחרי ציבור ורגולטורים המבקשים להגביל את התעשייה המזהמת, האחראית למוות ופגיעה באלפי בני אדם מדי שנה ולהרס סביבת החיים של רבים אחרים. כך למשל מאמר שפירסם בחודש שעבר נשא את הכותרת "הפופוליזם מאחורי נסיון החיסול של התעשייה בחיפה". במאמר תקף אריה בחריפות פוליטיקאים המודאגים מהנזק הסביבתי האדיר שיוצרים המפעלים המזהמים בחיפה וטען כי מדובר בבעיה ששייכת "לתחילת העשור הקודם".

שימוש בארגוני חזית, אנשי קש וגופים בלתי מזוהים הוא פרקטיקה רווחת בתעשיות מזיקות; את שכלולה נהוג לייחס לחברות הטבק באמצע המאה הקודמת. כך לדוגמה פועל בישראל ארגון בשם איגוד חברות הגז, הפועל למען האינטרסים של סקטור אחר בתעשייה המזהמת. האיגוד מעסיק אדם המרבה להתבטא ולהופיע בתקשורת, אמיר פוסטר. בשנים קודמות, בשיא מאבקן של חברות הגז בפקידי ממשל ופעילים שניסו לשמור על האינטרס הציבורי בסוגיות השונות הקשורות לתגליות הגז, פעל אותו פוסטר בספירה הציבורית תוך שהוא מציג עצמו כמומחה בלתי תלוי.

ההכרה של כלי תקשורת במניפולציות ותכסיסים כאלה חשובה משום שהם מטעים את הציבור, מזהמים את השיח בסוגיות הרות גורל וגורמים בסופו של דבר לאובדן האמון בתקשורת.

קהילת השל

ברוכים הבאים לאתר הבית של קהילת בוגרי התכניות של מרכז השל לקיימות. זו זירה מרתקת המשקפת ערב רב של עשייה רב תחומית לקידום אורח חיים מקיים בישראל. אנחנו מזמינים אתכם לחפש קולגות, לפנות אחד אל השניה להוועצות, להירשם ולקבל עדכוני תוכן על המתרחש באתר, במרכז השל ועוד!