ל

ל"ג בעומר, הזדמנות למחשבה

השנה בזכות גל החום, עמדו מדורות ל"ג בפני מתקפה של רשויות מקומיות, מכבי אש וארגוני סביבה, משום שלסיכון זיהום האויר הכללי הצטרפה סכנת השריפות. החג הזה מחכה לעדכון ושינוי, אבל כדי להצליח צריך הרבה יותר מאשר ביטול המדורה.

ל"ג בעומר הוא חג חדש יחסית, בטח במתכונתו הנוכחית של מדורה לכל ילד. האתוס הציוני הפך אותו ממועד בלוח השנה לחג רבתי, כדי להעלות את הגבורה הצבאית של מנהיג המרד ברומאים, בר כוכבא. זה היה בתקופה שהיו לנו בה הרבה קורבנות, ומעט מנהיגים צבאיים גיבורים. זו דוגמה מצוינת לאיך סיפור לעיתים חזק יותר מהאמת ההיסטורית, לפיה אנחנו חוגגים למעשה חורבן מוחלט של הישוב היהודי ביהודה ובשפלה, כזה שכלל נחלי דם עד גובה ברכי הסוסים... מקורן של המדורות ושייכותן לחג, נודד בין הרבה מאוד הסברים, שהסביר בהם הוא אימוץ של מנהגים אירופאים של חגיגת אמצע הקיץ, שחובר למנהגי עליה לרגל שרווחו בצפון אפריקה.

אני מאוד אהבתי אותו במתכונתו המוכרת. חג העצמאות של הילדים, המתארגנים בעצמם, אוספים עצים, מארגנים לעצמם ערב (לילה) מסביב למדורה. בלי קניון ובלי הורים. למעשה מה שהייתי מאחל לעצמי ולילדי.

כל זה לא חשוב לאור העובדה שכעת ברור שזה אחד ממנהגי החג שלא נוכל לשמור אותו. אם בעיית זיהום האויר החמור אחרי החג לא הספיקה, הרי שבשנים האחרונות הסיכוי לשרב כבד בליל החג מעלה את הסיכוי לשריפות בקנה מידה מבהיל.

גם השנה רשויות שונות, נקטו צעדים מגוונים כדי לנהל את התופעה. מאיסור מדורות, ריכוזן לשטחים בהן ניתן יהיה למנוע שריפות, ועד פתיחת בריכות עירוניות בחינם והזמנה אליהן ולפעילויות אחרות בתור בילוי חלופי.

עכשיו הזמן להתחיל להתכונן לל"ג בעומר הבא ולאלו שאחריו. דרושה חשיבה מעמיקה על החג, אופיו ואלו דברים רוצים לתת ולאפשר להם המשך - פעילות עצמאית של ילדים, הלילות הנעימים המזמינים לבלות בחוץ, ועוד, ומאלו חייבים להיגמל - המוני מדורות רוויות חד"פ שבמקרה הטוב נשאר מפוזר בשטח ואינו נזרק לאש... ועוד...

דרושה חשיבה משותפת עם מערכת החינוך הארצית והעירונית, מנהלות הקיימות העירוניות, ארגוני הסביבה המקומיים והארציים ועוד שותפים, לחדש ולעדכן את מנהגי החג. ביטול המדורות לבדו, יהיה אפקטיבי באופן חלקי, וברור כבר עכשיו שחלק מהתוצאות שלו הן דחיקת המדורות לחורשות מסביב לישוב (היכן שיש), מה שרק מחמיר את הסכנה ואת הבעיה.

חשיבה יצירתית כגון זו שהתחילה ושת"פ של כל בעלי העניין, יכולים להפוך את המבוי הסתום אליו הגיע החג להזדמנות להרבה דברים טובים אחרים.

מוזמנים להצטרף לדיון בנושא בקבוצת מובילי קיימות מקומית - יוצרים מציאות מקיימת.

רן רביב

חבר צוות במרכז השל, מרכז תחום קהילה וקיימות במרכז לקיימות מקומית ומנהל את רשת מרכזי הקיימות המקומיים

חבר ביסוד- ישראל סוציאל דמוקרטית, וכוח לעובדים- ארגון עובדים דמוקרטי. 

נשוי ואב לשלושה, חבר קיבוץ תמוז בבית שמש. 

אוהב אנשים ולטייל, בעיקר במדבר.