פרידה מיובל אמיר (מחזור ו') וקול קורא לתערוכה לזכרו: עיצוב ואדריכלות בשביל הטוב

פרידה מיובל אמיר (מחזור ו') וקול קורא לתערוכה לזכרו: עיצוב ואדריכלות בשביל הטוב

"יובל אמיר היה בן מחזור שלי בתכנית העמיתים מחזור ו', ורצה הגורל והוא התיישב לצידי במפגש הראשון בתכנית העמיתים, ואף על פי שהמקומות לא היו מסומנים מראש, שבוע אחרי שבוע חזרנו לאותם כיסאות. תמיד ידעתי למקם את עצמי במרחב ביחס למקום מושבו של יובל. כבר במפגש הראשון יובל בלט בנוכחותו, הוא היה יפה תואר, אדם מרשים, חכם ומוכשר. הוא לא הרבה לדבר אך כשדיבר תמיד ידע להגיד דברי טעם ולהוסיף נקודת מבט מעניינת. במיוחד סיקרנו אותי השירבוטים והציורים שהיה מצייר ללא הרף במחברת האיורים שלו. כל פעם מחדש נפעמתי באיזו קלילות הוא בורא מדף לבן וריק גשרים, בניינים, רחובות, ודמויות. נדמה לי שהוא לעולם לא הפסיק לשרבט, אולי רק כשרצה לומר דבר מה. ואז הכתה אותנו בתדהמה הבשורה על מותו הטרגי של יובל.

כשרמה פנתה אלי בבקשה להנציח את זיכרו של יובל בתערוכה, כמובן שנענתי בחיוב ובשימחה רבה על ההזדמנות להוכיר כבוד לזכרו.

להלן  קול קורא להגיש עבודות לתערוכה "עיצוב ואדריכלות בשביל הטוב".

=====

"בזמן אסון - נסייע, ובשאר הזמן - נלמד איך למנוע את אסון הטבע הבא, כי זה בידיים שלנו". ציטוט מספר הסקיצות של יובל אמיר ז"ל

יובל ז"ל (נשאר בן 44), בוגר מחזור ו' בתכנית העמיתים, היה חלוץ בתחום הארכיטקטורה בת-קיימא. פעל לקידום תכנון אדריכלי המושתת על אקולוגיה ומתן פתרונות באזורי אסונות טבע ושינויי אקלים. יובל הושפע מעבודתו של סמואל מוקבי, אדריכל שיצר פתרונות דיור בר-קיימא לחסרי הבית באלבמה.

התערוכה המתוכננת תציג פרויקטים התואמים את תפיסת עולמו של יובל, תפיסה המקדמת אדריכלות ועיצוב כמחוללי שינוי חברתי וקיימות סביבתית. העבודות שיבחרו לתערוכה יציגו ויפגינו התחשבות בזולת הקרוב והרחוק.

התחממות כדור הארץ, אובדן מקורות מים, מדבור ועליית הים הן תוצאה של התעלמות האנושות מהשפעת הסביבה, הפעילות החברתית והכלכלית שלנו. אם נאמץ את הערכים החברתיים של אחריות סביבתית, נוכל לשנות את ההרס העצמי.

מה צריך לעשות כדי למנוע אסון, ולעמוד ביעדים שנקבעו בועידת פריז עד 2050?

הפרויקטים המוצעים יתמודדו עם השאלות - איך בונים עבור קהילה?

מה הם אופני שיתוף הפעולה עם קהילות חסרות? כיצד מכילים את המסורת המקומית בעבודה חדשה? איך מתכננים באילוצים של תנאי מזג אוויר קיצוני? האם אדריכלות ועיצוב יכולים "להציל" קהילה, חברה או מקום הנתון באסון? האם תכנון נכון יכול לסייע להקטין נזקים באסון הבא?

התערוכה מזמינה אדריכלים ומעצבים, להציע עבודות אשר מציגות פרויקטים העונים על אחת או יותר מהשאלות הללו, ואשר שואבות מהעקרונות התכנוניים של יובל.

ניתן לשלוח עבודות שנעשו גם בשילוב אומנים ובעלי מלאכות שונות כולל פרויקטים שמומשו, הצעות ורעיונות שטרם מומשו, או כאלו הנמצאים בהליך תכנוני בדרך לביצוע.

העבודות יבחנו ויבחרו על ידי רמה אמיר, יוזמת ואוצרת התערוכה בסיוע ועדת התערוכות של הגלריה בבית האדריכל ביפו.

יש לשלוח עד 5 דימויים של הפרויקט, וטקסט הסבר של עד 300 מילים:

שם הפרויקט, מיקום הפרויקט, המעורבים בפרויקט, תאריך הפרויקט. הסבר על הפרויקט.

מועד אחרון לשליחת עבודות: 25.6.2019

מייל למשלוח ההצעות: probonoarchitecture442050@gmail.com

תשובות יתנו עד לתאריך: 1.9.2019

מועד צפוי לתערוכה: אפריל 2020

תודה רבה ובהצלחה

רמה אמיר

ויקטור וייס

איש חינוך, סביבה וידיעת הארץ, יזם, מנהל, מעורר השראה ויצירתי, בעל חזון ומעוף. בוגר תכנית העמיתים של מרכז השל מחזור ו', ובוגר התכנית למנהיגות  חינוכית במנדל, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה וחינוך ותואר שני במנהל מערכות בריאות.

בעברו ניסיון רב בתחום ההדרכה והניהול, ייסד וניהל את התחומים הגנת הסביבה, ידיעת הארץ ומורשת בצה"ל. לאחר 23 שנים בשירות צבאי, פרש לגמלאות. בפברואר 2016 החל בתפקידו כמנכ"ל מרכז השל לקיימות.