ויקטור וייס בכנס בוגרים, ינואר 2019

ויקטור וייס בכנס בוגרים, ינואר 2019

משפחת השל היקרה, אני נרגש לראות את כולכם.

ראשית, זו ההזדמנות לברך את תכנית העמיתים מחזור י"ח שקיבלו היום בטקס מרגש ואינטימי את תעודות הסיום. ברוכים הבאים לקהילת השל.

מחזור י"ט כבר בעיצומה של התכנית, ובמהלך אפריל הקרוב נפתח את ההרשמה למחזור כ'. נטי יואב וליה מנחי התכנית עמלים על חידוש ואתגור התכנית ומידי שנה התוכנית מתחדדת ומשתפרת.

ועכשיו, אני מבקש לנצל את ההזדמנות הזו ולשתף אתכם קצת בעשייה שלנו.

זכינו השנה להרחיב את ההכשרות והמשתתפים בתכניות השונות, לקהלי יעד מגוונים:

בגליל סיימנו מחזור שני לתכנית עמיתי הגליל ומתכוננים לפתיחת המחזור השלישי שיוקדש כולו למנהיגות נשית ערבית ויהודית, במפרץ חיפה פתחנו תוכנית מרתקת בנושא קיימות ומזון בשיתוף עם מאיר צ'יזיק, קיימנו הכשרות לרכזי שבטים בצופים ולבכירי התנועה, קיימנו הכשרות עומק לדרג ההנהלה ברשויות מקומיות בחיפה ורמת גן, במטרה לגבש אסטרטגיה עירונית להטמעת קיימות, בימים אלה מקיימים הכשרה לעיריית הרצליה, ובקרוב נקיים הכשרות דומות לעיריות נוספות החברות בברית ערים לאיכות חיים וסביבה של פורום ה 15. אנו מזהים שההכשרות אלו מחוללות שינוי משמעותי באותן רשויות.

השנה לראשונה אנו מתכוונים לפתוח קורס הכשרה לראשי ערים בשיתוף איגוד ערים בית נטופה, המועצה לבניה ירוקה ועמותת מרחב. התכנית תכלול חשיפה למודלים עירוניים חדשניים, סיור לחו"ל ומפגש עם עמיתים מעוררי השראה.

לראשונה גם פתחנו קורס אינטרנטי בנושא שינויי אקלים שזוכה לתגובות נלהבות ומפתיעות. אני ממש ממליץ לכם להירשם למחזור הבא. השנה אנו מתכוונים להשקיע משאבים רבים בפיתוח הכשרות ותכנים בנושאי קיימות באמצעות המרשתת.

כחלק מתהליך אסטרטגי אנו מפתחים יכולות להעמיק את ההשפעה שלנו גם במגזר העסקי, לשם כך שחר נסע להשתלמות ייעודית בהולנד ובסוף פברואר נפתח לראשונה סדנא להטמעת קיימות בארגונים וחברות בשיתוף שגרירות הולנד והארגון Except ההולנדי.

בנוסף, אנו עובדים עם משרד הכלכלה לפתוח תכנית מנהיגות בנושא קיימות למגזר העסקי בישראל, ומסייעים בגיבוש חזון ותכנית לאומית לכלכלה מעגלית.

לצוות השל הצטרפה  לאחרונה עו"ד קרן קופרמן שסיימה לאחרונה לימודי ניהול וקיימות באוניברסיטת קולומביה ותסייע בפיתוח ההכשרות למגזר העסקי - אם יש לכם רעיונות והצעות להכשרות בארגונים נשמח לשמוע על כך.

קורס חדש נוסף בפיתוח עם משרד הבריאות נועד להכשיר מנהיגות בקרב מקבלי החלטות שמשפיעים על בריאות אזרחי ישראל.

ההאקטון שעשינו שנה שעברה לאפ-סקיילינג של יוזמות קיימות הגביר את התיאבון שלנו ובפברואר השנה נקיים לראשונה בשיתוף עם תכנית ממשק של האגודה לאקולוגיה וסביבה ושותפים רבים נוספים האקטון בנושא עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה, שמגלמת בתוכה חשיבה רב מערכתית ומגוון אתגרים סביבתיים, חברתיים, וכלכליים.

כנס קיימות וקהילה שהפך להיות מסורת, יתקיים השנה בפעם השלישית ב 15 למאי 2019 בירושלים ויביא את חזית הידע והעשייה בנושא.

זו השנה השנייה שאנו מלווים את קק"ל במסע מאתגר שכולל פיתוח מודל מחודש ל"יער קהילתי" וביצוע פיילוטים ברחבי הארץ בשיתוף הרשויות המקומיות.

לצד כל זה אנו פועלים לחזק את התנועה הסביבתית: יזמנו את הקמת פורום מנכ"לי התנועה ואת פורום הארגונים שעוסק בשינויי אקלים, ובמהלך השנה הקרובה נקדם גיבוש חזון רחב לתנועה הסביבתית.

בהקשר זה אחת ההצלחות הדרמטיות של שיתוף הפעולה הרחב בתנועה הסביבתית היתה הפקת ועידת האקלים הישראלית בהובלה של מרכז השל ובהשתתפות רחבת היקף של התנועה הסביבתית.

אחד האתגרים שסימנו לעצמנו היה תמיד להרחיב את שיח הקיימות לקהלים חדשים ומגוונים. בשיתוף פעולה יוצא דופן עם ארגון מנהיגות אזרחית ועמותת איתך מעכי, קיימנו הכשרה למנכ"לים ובכירים במגזר השלישי בנושא יעדי הפיתוח בר קיימא של האו"ם (ה SDGS) במטרה להרחיב את השיח בנושא קיימות שנושק לתחומי תוכן מגוונים ולהרחיב את מעגל שיתופי הפעולה בין הארגונים.

ולבסוף, אחד האתגרים הגדולים שלנו ושל האנושות- התמודדות עם שינויי האקלים.

לאחר שחקרנו את המודל הגרמני לבניית תכנית לאומית בנושא אקלים, קיימנו סדנאות ומפגשים עם אנשי ממשל שעוררו השראה לקיום תהליך דומה בישראל בתהליך שיתופי ורב מגזרי. הקמנו צוות משותף עם נציגי הממשלה, והזמנו את ה OECD שהסכים להצטרף לליווי גיבוש התכנית.

כחלק מהתהליך לגיוס בעלי העניין קיימנו במסגרת ועידת האקלים 12 שולחנות עגולים בהם השתתפו נציגי הארגונים הסביבתיים, מדענים, חוקרים ומומחים בכל אחד מהנושאים. ב 15 לינואר נקיים מושב ייעודי בכנס סביבה 2050 לגיוס המגזר העסקי לתהליך.

ב 16 לינואר נארח מומחה למדיניות בנושא אנרגיות מתחדשות לארוחת ערב ומפגש עם קהילת האנרגיה ושינויי האקלים בישראל.

כפי שאתם רואים עשיה רבה מאחורינו, אך גם לפנינו. הצוות מותח את קצה גבול היכולת שלו, כולנו חדורי אמונה ונותנים מעצמנו מתוך תחושת דחיפות למען השגת עתיד בטוח וטוב יותר לנו ולילדינו.

וזו ההזדמנות להודות לצוות הנפלא של מרכז השל שעושה כל כך הרבה עם כל כך מעט.

הספקנו המון, נגענו באלפי אנשים, אך אין בזה די.

אנחנו חייבים להגביר את הקצב, חלון ההזדמנות שלנו הולך ואוזל. מדינת ישראל הצפופה צפויה להכפיל את עצמה פי שתיים תוך 30 שנה ולצד זה המשאבים הטבעיים שלנו צפויים להצטמצם. שינוי האקלים צפויים להשפיע על אזורנו פי 2 מהממוצע העולמי, ועולם כמנהגו נוהג. רב הציבור הדומם לא מודע,המנהיגות של מדינת ישראל עדיין לא מייחסת חשיבות משמעותית לסוגיות אלה והשיח הציבורי בנושא רדום.

לנוכח האתגר העומד לפנינו אנו מבינים שרק התגייסות רחבה של ציבור ואנשים מן השורה נוכל לשנות את המציאות ולהוביל לשינוי משמעותי.

אני קורא לכם לקחת חלק פעיל ואקטיבי, להגביר את העשיה שלכם, לקדם שיתופי פעולה בקהילה שלנו, לקדם שיח חברתי- כלכלי סביבתי במסגרת הבחירות ולדרוש מהמנהיגים שלנו להציב את הסוגיות הללו על סדר היום, להצטרף אלינו למצעד האקלים שיתקיים בתאריך 29 למרץ, ולעודד תלמידים וציבור רחב להצטרף. אתם יכולים להציע את עזרתכם בארגון ועידת האקלים הבאה, לרכז פורום שיגבש המלצות בסוגיות ונושאים שונים לקראת תהליך הלאומי לשינויי אקלים להקים קהילות מקצועיות שיפעלו יחד לקדם אג'נדה מקיימת ועוד ועוד.

אני מזמין אתכם לפנות אלי, לשאול, להתעניין, להציע, לתמוך, לשמור על קשר ועוד. המשיכו איתנו במסע, אנחנו צריכים את העזרה שלכם.  

הקהילה שלנו הולכת וגדלה וכך גם העשייה. נשמח להיות לכם שופר למחשבות שלכם, לפעילות שלכם ולתרומה שלכם לקדם עולם מקיים יותר. שתפו אותנו בפעילות שלכם. אתם מוזמנים לפנות אלי באופן אישי.

ולפני סיום, אני רוצה להודות לכל אנשי הצוות שעמלו וטרחו להפקת היום: ליעל, תמרה, וצוות תכנית העמיתים: ליה, נטי ויואב

תודה רבה.

ויקטור

ויקטור וייס

איש חינוך, סביבה וידיעת הארץ, יזם, מנהל, מעורר השראה ויצירתי, בעל חזון ומעוף. בוגר תכנית העמיתים של מרכז השל מחזור ו', ובוגר התכנית למנהיגות  חינוכית במנדל, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה וחינוך ותואר שני במנהל מערכות בריאות.

בעברו ניסיון רב בתחום ההדרכה והניהול, ייסד וניהל את התחומים הגנת הסביבה, ידיעת הארץ ומורשת בצה"ל. לאחר 23 שנים בשירות צבאי, פרש לגמלאות. בפברואר 2016 החל בתפקידו כמנכ"ל מרכז השל לקיימות.