חושבים גלובלית - מתמודדים במקומיות

חושבים גלובלית - מתמודדים במקומיות

ברשויות מקומיות ברחבי הארץ יום הבוחר נדמה היה השנה ל'יום הבוגר'. שלושה-עשר בוגרי ובוגרות תכניות של מרכז השל התמודדו בבחירות שנערכו ב-30 באוקטובר: סדרי היום שלהם מגוונים, אך כולם מונעים, באופן לא מפתיע, מהרצון להוביל שינוי.

הזירה המקומית לא זרה לבוגרי מרכז השל. אחד-עשר בוגרי ובוגרות תכנית העמיתים החזיקו תפקידים ברשויות המקומיות לאורך השנים ובכלל זה 3 שכיהנו כסגני ראש עיר, ובוגר התכנית, ערן דורון, המכהן (וימשיך לכהן) כראש מועצה אזורית רמת הנגב. למספר זה אפשר להוסיף רבים אחרים המעורבים בועדות מקומיות ואזוריות, ועדי שכונות ועוד. אין ספק שהרמה המקומית היא כר פורה לעשייה בכלל ולקידום קיימות בפרט. יתר על כן, ממחקר ההערכה על תכנית העמיתים שנערך ב-2017 נראה, שבוגרים הפועלים בממשל המקומי מעריכים שהם פועלים יותר לקידום קיימות, בעלי מוטיבציה רבה יותר ואף חשים יותר תחושת מיצוי (המספרים קטנים, אז הממצאים כאן לא מובהקים).

אז מי הבוגרות והבוגרים שהתמודדו בבחירות שנערכו לאחרונה?

בסקירה מצפון לדרום נתחיל בד"ר עירית רתם, בוגרת תכנית העמיתים. עירית התמודדה בפרדס חנה-כרכור בתנועת 'טוב במושבה' בהובלת איל כגן, בעצמו בוגר תכנית 'האב השל', וכחלק מפעילותה גם הובילה את ניסוח מצע הבחירות של התנועה בדרך שיתופית. לדבריה, "אני רואה בכגן שותף לדרך, כזה שמבין את החשיבות של ראיה מערכתית ושל תכנון לטווח ארוך. כמוני, הוא פועל כמגשר בין השטח לממסד, על מנת ליצור את העתיד הכי טוב עבורנו ועבור ילדנו."

דרומה משם בכפר סבא, עילאי הרסגור-הנדין, בוגר תכנית העמיתים, התמודד על ראשות העירייה. עילאי מכיר היטב את המערכת העירונית כמי שכיהן בעבר כסגן ראש העירייה ומחזיק תיק איכות הסביבה. מדוע הוא מתמודד במערכת הבחירות הנוכחית? "כפר סבא היא עיר חופשית, פלורליסטית ומקיימת באופייה." הוא מסביר. "על מנת לשמור עליה ככזאת, להפסיק את תופעת ההדתה במערכת החינוך, להפעיל מערכת תחבורה בת קיימא שתאפשר לצאת באמת מהפקקים ולהמשיך את הפרויקטים שהתחלתי כשהייתי סגן ראש העירייה (גינות קהילתיות, חינוך לקיימות, ייצור אנרגיה מתחדשת, גינון בר קיימא ועוד) החלטתי לרוץ לראשות העירייה."

עוד באזור השרון, עדו לאופר, בוגר תכנית העמיתים, הוא בין המקימים של רשימת 'דרך חדשה' בהרצליה. לדבריו, "הבסיס הרעיוני הוא רשימה שכונתית שמיוצגת במועצה. החזון הגדול הוא מועצת עיר, שפועלת כמועצה של השכונות כשכל שכונה מיוצגת וזכאית לעיצובה וניהול אורח חייה." ומוסיף, "הרעיון שלי הוא שיש לייצר קהילתיות כדי להעניק לתושבים נכסים קהילתיים שהם רוכשים בשוק בכסף."

נדרים עוד לתל-אביב-יפו מקום בו בוגרות ובוגרי תכנית העמיתים של מרכז השל התמודדו ב-3 רשימות שונות. גבי לסקי, ותיקה בזירה כחברת מועצה מכהנת, מעידה שהיא "יכולה לשנות מציאות כחברת מועצה". בבחירות הנוכחיות התמודדה שוב ברשימה של מרצ למועצה. מה מניע אותה? "מאז שנולדו הילדים שלי," היא מספרת, "פתאום הבנתי את ההשפעה שיש לרשות המקומית על החיים שלנו. כמי שרוצה לחיות בעיר מקיימת, שוויונית, פלורליסטית וצודקת ומשתפת הבנתי שאני חייבת לקחת אחריות על הנעשה בעיר שלי."

שלושה בוגרים נוספים חברו יחד להקים רשימה חדשה: 'עיר ירוקה'. מור גלבוע, העומד בראש הרשימה, הוא פעיל סביבה ותיק, שהחליט להתמודד בבחירות, לדבריו, "כדי להמשיך ולהיות לוחם הסביבה הכי טוב שיכול, הפעם גם מהמועצה." מה היה רוצה לעשות כחבר מועצה? "להילחם כדי שהעיר הזאת תקבל החלטות אמיצות ותפתור, סוף סוף, את המשבר התחבורתי שלה, שתווסת את תהליכי הנדל"ן וההתמכרות למגדלים ולדירות יוקרה, שתגן על עצים ותשתול עוד, ושתייצר שותפות אזרחית אמיתית עם ציבור גדול של תושבים ותושבות שרוצים להשפיע ולהיות חלק משמעותי מסדר היום העירוני." אלעד הוכמן, השותף להקמת הרשימה, מוסיף: "גייסנו מקצוענים בתחומי רבים של אדריכלות ותכנון ערים, אנשי פרמקלצ'ר, אקטיביסטיות ואנשי תרבות ואומנות כדי להתמודד בדיוק עם הבעיות שאין להן מענה ברמה העירונית."

ברק בן חנן, הצטרף לרשימה במקום ה-2 "כדי ליצור המשך וגב פוליטי למה שאני בכל מקרה עושה ביומיום: מקים עם פעילים ועיריות גינות קהילתיות רבות, דוחף קדימה חינוך מתוך מבט של קיימות, והופך את השכונה שלי מקיימת למקיימת." מדוע להתמודד במערכת הפוליטית? "מילת מפתח שחוזרת כל הזמן היא 'מאבק'," הוא מסביר. "מאבק להקים גינה, מאבק לשביל אופניים, מאבק ליצור תהליכי שותפות אמיתיים של העירייה אתנו. נמאס לי להיאבק. אני מאמין שהערכים ואופן הפעולה של העירייה ראוי שיתנו דחיפה לעשייה זו, העירייה תאמץ את מה שאנו עושים בקטן לכדי מדיניות עירונית."

בוגרת נוספת שהתמודדה בבחירות האחרונות בתל אביב היא שולה קשת, פעילה חברתית ותיקה בעיר. שולה התמודדה כחלק מרשימת "אנחנו העיר", בראשות אסף הראל: רשימה המאחדת קבוצות שונות מרחבי העיר כדי לפעול "למען עיר שוויונית, מגוונת וחופשית, המעניקה ייצוג, ביטוי והקצאת משאבים לכל הקהילות שהופכות את העיר למה שהיא" (מעמוד הפייסבוק של הרשימה).

קצת יותר דרומה, בראשון לציון, יפעת מאירוביץ יפת, בוגרת קורס מנהיגות סביבתית במשרדי הממשלה, התמודדה ברשימת 'התנועה החברתית הירוקה' אותה היא מובילה יחד עם אילן שלום. בנס ציונה, נאור ירושלמי, בוגר תכנית העמיתים, הוביל את רשימת 'נס ציונה ירוקה'. מזרחה משם, במודיעין-מכבים-רעות, ישראל בן דור, בוגר תכנית העמיתים, הוא בין המקימים של סיעת 'שינוי למכבים רעות' שהתמודדה בבחירות לוועד הרובע מכבים-רעות, שנבחר אף הוא בבחירות המקומיות (התושבים מצביעים ב-3 פתקאות). מה הניע אותו לפעולה? "אני חפץ להביא לשקיפות וניראות ראויה מבחינה תקציבית בניהול של הרובע," הוא מסביר. "זכותם של התושבים לדעת מה נעשה בכספי הארנונה שלנו, וזאת הסיבה שנכנסתי לרשימה ועוררתי הנושא."

לבסוף, נדרים למצפה רמון שם התמודדה אדר שטרן, בוגרת תכנית העמיתים, ברשימה 'מצפה למצפאים'. בעשייה המקצועית שלה, אדר פועלת לקדם כלכלה מקומית מקיימת וקיימות והיא שואפת לקדם תפיסה כזו גם במקום מגוריה. לדבריה, "מצפה רמון מסמלת אולי את האלטרנטיבה האחרונה בישראל לאורח חיים אחר: עירייה המשלבת בין חיים עיר וכפר, עם אוויר נקי, שטחים פתוחים, קהילה מגוונת ומחוברת, העדר פרסום במרחב הציבורי, תרבות צריכה נמוכה מאוד, פערים חברתיים נמוכים ועוד." אדר הצטרפה לרשימה השואפת "לשמור על הקסם של מצפה רמון ולייצר מודל כמעט יחיד בישראל של עירייה המעוניינת להתפתח אבל להגדיר מחדש מהו פיתוח מהי איכות חיים ואיך אפשר לעשות פיתוח השומר על הסביבה, הקהילה והכלכלה שלנו בישוב."

יהיו אשר יהיו תוצאות הבחירות, אין ספק, שבוגרי מרכז השל מביאים לזירה המקומית ראייה רחבה ומוטיבציה לחולל שינוי בישובים בהם הם חיים. למטרה זו שותפים לדרך רבים אחרים: פעילים מקומיים, יזמיות ויזמים חברתיים ועסקיים, אנשי חינוך, ממשל מקומי ועוד, הפועלים ליצור מקומות שטוב לחיות בהם.

---

על סמך תוצאות הבחירות והמיקום של המועמדים ברשימות, הבוגרים הבאים נבחרו למועצת הרשות המקומית: איל כגן בפרדס חנה-כרכור, עילאי הרסגור-הנדין בכפר סבא, שולה קשת בתל אביב-יפו, יפעת מאירוביץ יפת בראשון לציון ונאור ירושלמי בנס ציונה.

* תודה מיוחדת לעירית רתם, שסייעה באיסוף המידע.

מאירה הנסון

חוקרת ומרצה בתחום הקיימות. עובדת במרכז השל כרכזת הערכה וכמרצה מן החוץ בבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית.