סוף זה תמיד התחלה של שינוי מערכתי

סוף זה תמיד התחלה של שינוי מערכתי

סיום מחזור י"ח של תכנית העמיתים

במשך כמעט 18 שנות פעילותה של תכנית העמיתים, יום המפגש היה יום רביעי. יום רביעי האחרון בכל שנה היה תמיד מלווה ברגשות מעורבים. שמחה ורגשות חמימים כאשר נזכרים בשנה של הלמידה, של ההישגים, של חברויות ועצב על כך שהשנה נגמרה ושהגיע הזמן להמשיך קדימה, לשלב הבא. השנה ה-18 של תכנית העמיתים הסתיימה השנה בסיום אינטימי, כאשר הסיום החגיגי הרשמי עם מצגות ותכניות, יהיה בסתיו.

מעניין לעקוב אחר התפתחותה של התכנית. במשך השנים בסיס התכנית - הרעיונות והתכנים, נשארו עקביים, אך כל מחזור מצא את ההשראה והתחבר לתכנית דרך תמות שונות. בשנה אחת היה זה של נחלת הכלל כפרדיגמה אופטימית לקיימות, שהסתיים בכך שהעמיתים יצרו מדריך למידה סביב הנושא וארגנו כנס באוניברסיטת תל אביב שהביא לארץ מומחים מהעולם ופתח שיח מרתק. בשנים אחרות הרעיון של "טביעת הרגל האקולוגית" עלה למרכז העניינים ככלי שלא רק מאפשר להעריך את ההשפעה שלנו על עולם הטבע אלא גם מאפשר להמחיש שאלות של צדק סביבתי- חברתי.

השנה, העמיתים קיבלו השראה רבה מעבודתה של ההוגה דונלה מדוז (Donella Meadows) מאוניברסיטת MIT, מומחית במערכות, מחנכת וסופרת. מדוז היתה שותפה למחקר ראשון מסוגו "גבולות הגדילה" (1972) שעשה שימוש במודלים ממוחשבים על מנת לבחון מגמות סביבתיות, והצליח לאתגר את השיח הציבורי לגבי עתידו של העולם. החיבור הקצר שלה, 12 נקודות לשינוי במערכת (1999), אותו הם למדו לעומק כדרך לניתוח מערכתי, הצית את דימיונם של העמיתים. למרבה השמחה הם החליטו לתרגם אותו לעברית ולהנגיש אותו לציבור הישראלי. פועלה של מדוז ככלל, והחיבור הנ"ל בפרט מאיר את הדרך כיצד לזהות את קשרי הגומלין הסבוכים בין מערכות שונות בחברה שלנו, וכיצד ניתן לפעול בצורה אפקטיבית על מנת ליצור חברה יותר טובה.

חשיבה מערכתית ושינוי חברתי הם משתנים בולטים בפרויקטים של העמיתים. הנה דוגמא לארבעה מהם שאפשר לשתף בנקודת הזמן הזו:

  • שוש עינב, מנהלת אגף גנים ונוף בעיריית כרמיאל, יחד עם דבי לרר בוגרת מחזור ט"ו, עשו מהפכה בגינון העירוני בכרמיאל. הפרויקט של שוש עוסק בהפצת המהפכה של הגינון המקיים לרשויות רבות בארץ. במהלך ההאקתון שמרכז השל ערך עם איגוד ערים לאיכות הסביבה, בית נטופה. שוש היתה שותפה ליצירת קבוצה של משוגעים לדבר. תוך זמן קצר הקבוצה הצליחה לייצר תהודה בקרב רשויות מקומיות באזור הצפון. אחד התוצרים של הקבוצה הוא  הכנס שנערך באותו נושא לפני כשבועיים בכרמיאל (ראו דיווח של רן רביב).

  • שרון ברק, מהנדסת כימיה הקימה סטרט-אפ על פיתרון מערכתי לבעיית ייצור הפלסטיק שגורם לבעיות סביבתיות רבות.

  • מיכל וולנסקי פעילה בעמותת יום שני ללא בשר (מיטלס מאנדיי) הפועלת להוריד את כמויות צריכת הבשר, שמעה במהלך התכנית הפעילות של צוותי ממשלה ירוקה כחלק מהחלטת ממשלה לקדם נושאי סביבה במשרדים השונים, ויצרה שיתוף הפעולה להטמיע מהלך של הפחתת צריכת בשר בימי שני בחדר האוכל במשרד לביטחון פנים, כחלק מהמאבק בשינויי האקלים. מהלך זה אף הוביל לשיתוף פעולה נרחב יותר עם המשטרה, כך שבמהלך השנה הקרובה, גם משטרת ישראל תתחיל באימוץ היוזמה ותוריד מתפריטה אלפי מנות בשר, מהלך שיקטין את טביעת הרגל הפחמנית של הארגון. פרויקט גמר נוסף שמקודם במסגרת התוכנית הינו הטמעת הסוגייה הסביבתית של הקשר בין תעשיית משק החי לשינויי אקלים בחינוך. זאת, באמצעות פיתוח מערכי שיעור יעודיים והטמעתם בפלטפורמות שונות עבור מורים העוסקים בחינוך סביבתי וחינוך לקיימות, במטרה להרחיב את היריעה ולחנך ולעסוק גם בסוגייה קריטית זו.

  • הגר לידור היא שותפה-מייסדת של חברת "עיינה" העוסקת בליווי וייעוץ אסטרטגי לעסקים וחברות בנושא קיימות. כתוצאה מהשתתפותה בתכנית היא בחרה להרחיב את קהל היעד שלה גם לעסקים קטנים, כאשר מטרת הייעוץ היא לעזור להם להגיע לשגשוג כלכלי בעזרת עקרונות מעולם הקיימות. במהלך השתתפותה בתכנית היא הקימה ביחד עם שותפים קהילה אינטרנטית של עסקים למען קיימות, שמטרתה לקדם עסקים שפועלים למען קיימות, לייצר ביניהם שיתופי פעולה ועזרה הדדית, ולהגדיל את מעגלי ההשפעה שלהם בחברה שלנו.

השנה ערכנו גם מחקר הערכה חיצוני מקיף על תכנית העמיתים (ראו אייטם מאת מאירה הנסון) וצוות הניהול של התכנית עומל בימים אלו לשדרג ולעדכן את המבנה של התכנית. נמשיך לעדכן בהמשך על המבנה החדש של התכנית, העמיתים החדשים ועוד.

ג'רמי בנשטיין

חבר צוות וממיסדי מרכז השל, מנחה תכנית העמיתים, מרכז ניהול ידע ופרויקט שיח

גם מרצה בנושא אתיקה סביבתית ומרכז את הסמינר המחקרי של התכנית הבינלאומית לתואר שני בלימודי סביבה בבי"ס פורטר של אוני' ת"א.

מתעניין בכל הקשור לחיבור בין סביבה, חברה, ערכים, ורוח.