עתיד אחר לפליטים הוא עתיד אחר לאנושות

עתיד אחר לפליטים הוא עתיד אחר לאנושות

לפני ארבע שנים סיימתי את קורס העמיתים במרכז השל, כשנה אחרי נבחרתי לוועד המנהל. לפני שנה וחצי הקמתי מרכז סיוע לפליטים ביוון.

הרבה אנשים טועים לחשוב שקיימות היא סביבה בלבד. קיימות היא לא רק סביבה, והיא אינה רק חקלאות אורבנית או מיחזור או שאיפה לאפס פסולת או אפילו מאבק נגד מפעלים מזהמים. קיימות היא הרבה יותר מזה.

קיימות חייבת לכלול בתוכה הסתכלות מקיפה על העולם, בהיבט האנושי והחברתי כמו גם בהיבט הסביבתי. ללא מבט כולל כזה, אין למושג קיימות זכות קיום. בלי להבין מדוע ואיך משברי אקלים משפיעים על פליטות; בלי להבין מה קורה במאבקי משאבים במדינות הנפגעות מהמשבר הסביבתי הגלובלי, ואיך הם גורמים למלחמות אזרחים; בלי להתייחס להכל - מחסר הבית בפינת הרחוב ועד למפעל האמוניה - אין לנו מקום כאן.

בהסתכלות כוללת לא ניתן להפריד בין מלחמות על משאבים כמו מים ונפט לבין מראה שיירות פליטים באירופה, או בין בצורת באפריקה ומחנות עקורים, או בין הבזבוז המערבי וערימות הפסולת הנערמות במדינות אסיה ובתוכן חיים בני אדם, כמונו. כולנו חייבים להתגייס ולפעול לא רק במישור הסביבתי אלא גם במישור החברתי והאישי למען עתיד אחר, לא מספיק עוד לשבת בהרצאות או למחזר בקבוקים במתקן השכונתי ולחשוב שעשינו את שלנו. אין מקום ללובי סביבתי מנותק מהחברתי. זו תפיסת הקיימות שלי מאז ומתמיד, שרק התחדדה עוד בעקבות השנה בהשל.

בחרתי להכיל את התפיסה הכוללת שלי ולהקים מרכז סיוע באי כיוס ביוון, שמתמקד בהנגשה של השכלה ומתן כלים לעתיד של הפליטים, לא עוד חלוקת מזון ואוהלים. זהו מרכז חינוך למבוגרים עם שיעורים והכשרות. פליטים במקום יכולים ללמוד אנגלית ויוונית, לרכוש מיומנויות מחשב ולקבל את הכלים הדרושים להם בכדי לבנות מחדש את עתידם: עתיד של רכישת מקצוע, הקמת משפחה, השתלבות בקהילה ועצמאות כלכלית.

בשנה וחצי שחלפו מאז נוסד הפרויקט הפך המרכז לבית למאות אנשים בשבוע. בית שבו הם מקבלים את כל סוגי הסיוע האפשרי, מלימודים ועד סלי מזון לנזקקים, מסיוע רפואי ועד למציאת דיור לפליטים דרי רחוב.

אין כמעט דבר שלא מגיע לפתחנו ואין כמעט משבר הומניטרי בעולם שלא מיוצג באוכלוסיה המגיעה אלינו: סורים, עיראקים, אפגנים, יזידים, כורדים, קונגולזים, פליטים מסומליה ומהרפובליקה המרכז אפריקאית ותימן. רעב, מלחמות, אונס, רדיפות פוליטיות - אין דבר שפסח על האנשים להם אנחנו מנסים לעזור.

עכשיו אנחנו באמצעו של קמפיין גיוס תרומות להמשך פעילות המרכז. מעבר לכך עשינו גם כמה צעדים כדי להבטיח שאם נצליח בקמפיין יהיו לנו גם מקורות בני קיימא של הכנסה שאינה מתרומות.

אני פונה אליכם בבקשה אישית: עזרו לנו להמשיך. בתרומות, בהפצה, בהזמנת הרצאות (מרתקות) על הפעילות שלנו, בהתנדבות, ועוד.

בשמי ובשם אלפי פליטים מרחבי העולם – תודה!

לקישור לקמפיין בעברית:www.causematch.com/he/projects/the-imagine-project-he

לקישור לקמפיין באנגלית:www.causematch.com/en/projects/the-imagine-project

תמר דרסלר

עיתונאית, לוחמת חופש, מומחית בסיוע בינלאומי, מתנדבת באלף עמותות ופרוייקטים. אוהבת לבשל ולאכול.