סיור מקצועי: מודרניזם ופוסט-מודרניזם בברצלונה הירוקה והחכמה

סיור מקצועי: מודרניזם ופוסט-מודרניזם בברצלונה הירוקה והחכמה

מרכז השל ארגן לאחרונה את ההאקתון UpScaling קיימות עם המשפט של ביל קלינטון - "כמעט כל בעיה נפתרה על ידי מישהו, במקום כלשהו. האתגר של המאה ה 21 הוא לזהות מה עובד היטב ולהגדיל משמעותית את קנה המידה שלו". אמנם נשאיר לזמן אחר את הביקורת על העשייה של קלינטון בהיבטים סביבתיים ואחרים, אבל בבסיס האמירה הזו יש היגיון רב. יש לחברה האנושית את כל הידע והטכנולוגיות, המודלים והרעיונות היישימים, לפתור את כל אתגרי השעה.

בדיוק מסיבה זו אני מקדם בימים אלה, יחד עם ד"ר אשר וטורי, סיור לברצלונה, עיר שלא נחה, ומהווה האב בלתי נלאה של דוגמאות לתכנון עירוני מקיים, בנייה ירוקה ועוד. המטרה היא ללמוד פרקטיקות מוצלחות, יישימות ומוכחות, בכדי לבחון מתי ניתן להעתקה ולהתאמה למציאות הישראלית.

אז מה אנחנו מציע? בואו להכיר את ברצלונה האחרת. לא רק מרכז אורבאני ותיירותי תוסס, ומרכז ארכיטקטוני מדהים ומעורר דמיון. ברצלונה היא גם עיר ירוקה וחכמה עם תחבורה ציבורית מתקדמת, אנרגיות מתחדשות ומערכת עירונית מתוחכמת לפינוי פסולת. בואו ללמוד ולהיפגש עם מי ומה שהפכו את ברצלונה לאחת הערים המתקדמות והתוססות בעולם. הצטרפו אלינו לסיור מרתק, במהלכו נתוודע לארכיטקטורה העירונית הירוקה לצד ההיבטים הקהילתיים וחברתיים, כמו מנגנון ה"חניה המשותפת" ו"האופניים המשותפים". הסיור יכלול הדרכה מקצועית, מפגשים וביקורים בפרויקטים עירוניים ואתרי טבע ונוף בטבעת האקולוגית של העיר שלא נחה לרגע.

תוכנית הסיור*

 • יום ראשון, 22 באפריל 2018 - הגעה מישראל בטיסת אל על ישירה לברצלונה. התמקמות במלון (realto), יציאה לסיור היכרות עם העיר. מהסגרדה פמיליה דרך שדרות גרסיה, התוודעות לבניינים הייחודייםשל העיר מהתקופה המודרניסטי (קאסהמילה וקאסה באטיו) של אנטוני גאודי, הרובע הגותי, הקתדראלה, הרובע היהודי העתיק, כיכר העירייה ובית הממשלה, כיכר המלך, ארכיטקטורה והיסטוריה מהתקופה הרומית, דרך ימי הביניים ועד התקופה המודרנית.

 • יום שני, 23 באפריל 2018 - ברצלונה עיר חכמה - סיור בפרויקטים מרכזיים שהפכו את העיר מעיר תעשייתית אפורה לאחת הערים המתקדמות בעולם.La Fàbrica del Sol, Olympic Port and Village, Forum 22@ Barcelona (רובע החדשנות). ביקור ב- Cisco IoE Innovation Center.

 • יום שלישי, 24 באפריל, 2018 - תשתיות ירוקות וחכמות - ביקור במרכז התחבורתי המטרופוליני החכם של ברצלונה. מפגש וסיור עם נציגי חברת Arelsa המפתחת מערכות חכמות לניהול עיר עבור העירחצי יום חופשי. סיור אופציונאלי לשמורת מונסרט בפירנאים.

 • יום רביעי , 25 באפריל, 2018 - שכונות ירוקות ופרויקטים ירוקים - נבקר ב- CITY LAB המקומי, נלמד על הטבעת הירוקה של העיר, נתוודע לפארק האקולוגי Parc dels Tres Turons, והרובע הירוק Eixample.

 • יום חמישי 26 באפריל , 2018 - מפגש סיכום ביחידה האסטרטגית לניהול עיר חכמה. חצי יום חופשי והתארגנות לחזרה לארץ.

לוגיסטיקה

 • בית המלון בו נתאכסן הוא REALTO.

 • טיסה – חברת "אל על"

 • ארוחות: עלות הסיור כוללת ארוחה אחת ביום (ערב או צהריים) בנוסף לארוחת הבוקר במלון.

 • בסמוך למלון ממוקמת מסעדה כשרה.

עלויות

 • טיסה: 450 דולר (נכון ל-12.17).

 • מלון: 80 יורו ללילה לאדם בחדר זוגי.

 • לתשומת ליבכם - אפשר להזמין טיסה ומלון גם באופן עצמאי!

 • הסיור המקצועי – 2,900₪ כולל ניהול מקצועי, תיאום המפגשים, הדרכה צמודה, נסיעות בברצלונה (תחבורה ציבורית), ארוחות ועוד. 10% הנחה לחברי קהילת "הצווארון הירוק".

פרטים נוספים והרשמה

אשר וטורי 052-2508345, vaturi.asher1@gmail.com

נאור ירושלמי, 050-3999561, greenjobsisrael@gmail.com

לקבלת ההנחה יש לציין שהגעתם דרך "הצווארון הירוק".

https://www.youtube.com/watch?v=AWBzKaCmi-c&feature=youtu.be

ד"ר וטורי מארגן סיורים מקצועיים בחו"ל מזה כשש שנים בשיתוף ארגונים שונים כגון המועצה הישראלית לבנייה ירוקה ואיגוד המהנדסים.

מיזם "הצווארון הירוק", אותו יזם והקים נאור ירושלמי, פועל מזה כשנתיים לקידום תעסוקה וידע מקצועי בתחומי סביבה וקיימות. 

* התוכנית נמצאת בבניה ולכן יתכנו שינויים.

נאור ירושלמי

סגן ראש עיריית נס ציונה ומחזיק תיק סביבה וקיימות. מייסד "הצווארון הירוק" ויועץ בנושא קשרי ציבור וסביבה. בעבר - מנכ"ל חיים וסביבה - ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, דובר המשרד לאיכות הסביבה ואוניברסיטת תל-אביב, ומנהל מחלקת ההסברה של שגרירות ישראל בוושינגטון. בעל תואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א ובוגר תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות.