מייצרים תקווה: יוזמה להקמת פורום אקלים במזרח אגן הים התיכון

לילה חורפי חמים יחסית בשדה התעופה של לרנקה. אנשי הביטחון בדלפק של חברת אל-על מביטים כלא מבינים על החבורה המשונה שהצטופפה לה בתור לדלפק. קבוצה של פלסטינים, ישראלים וירדנים מנהלים שיחה ערה במצב רוח טוב ומחוייך. "אנחנו ביחד" פלט טארק לאיש הביטחון. "הסדנא ממשיכה" התבדח מוחמד. לישראלים שבינינו היתה זו טעימה מהמכשולים שעומדים בפני פלסטינים כשהם נוסעים לחו"ל, ובכלל.

הסדנא המדוברת לא נועדה לטפל בקונפליקט הישראלי-פלסטיני, לפחות לא ישירות, אף ששאלות אלה ריחפו בחדר כל העת. הסדנא  עסקה בהקמת פורום אזורי לשיתוף פעולה בנושא שינוי אקלים במזרח הים התיכון", פרי יוזמה משותפת של מרכז השל ומכון המחקר הקפריסאי - The Cyprus Institute שבניקוסיה. החלום נרקם לפני כחצי שנה, עקב ביקור של נציגי צוות השל במכון, והנה הוא מתגבש והופך למציאות. הסדנה כללה יומיים של עבודה מאומצת – היכרות, למידה הדדית, ודיונים על ממדי שינוי האקלים באזור סביב שאלת העל: "כיצד ניצור שיתוף פעולה וסינרגיה להתמודדות עם שינוי האקלים באזור". לסדנא הגיעו 24 משתתפים/ות משש ארצות: יוון, ירדן, קפריסין, הרשות הפלסטינית, ישראל ותורכיה ומ-17 ארגוני חברה אזרחית ומוסדות מחקר. חבורה בהחלט מגוונת בגילאי 21 ועד 70.

לאור דברי המומחים שנכחו בסדנא, קשה להכחיש שממדי שינוי האקלים הצפויים באזור מטרידים מאד. המזרח התיכון מתחמם ומתייבש בקצב של כמעט פי שניים מהממוצע העולמי. אם לא נשנה מסלול באופן גורף, "החודשים הקרים של העתיד יהיו יותר חמים מהחודשים החמים של היום", כך במלים של דו"ח ארגון חקר הים התיכון שיצא לא מכבר (MedECC).

 "האזור שלנו", חשיבה שאיננו מורגלים בה בישראל, שתופסת עצמה כזרה במרחב בבחינת "וילה בג'ונגל". אולם בסוגיות מורכבות כמו משבר האקלים, ראיה אזורית היא זו שיכולה להציע פתרונות שאף מדינה לא תוכל להציע לבד, בנושאים כמו בטחון תזונתי, אנרגיה מים ועוד. בשיתוף פעולה אזורי טמון חלק מהפתרון.

נשוב לקפריסין. מתוך הבנה ששיתוף פעולה אזורי הוא צו השעה, יזם נשיא הרפובליקה של קפריסין בסיס לשיתוף פעולה בין קפריסין למדינות מזרח אגן הים התיכון (להלן, יוזמת האקלים של נשיא קפריסין),  ומינה את מכון קפריסין לבנות את התשתית המדעית ליוזמה ולסייע במימושה. לטובת מימוש היוזמה מונו 12 קבוצות משימה של מומחים מהמכון לחקור את התמודדות המדינות באזור עם סוגיות הקשורות לשינוי אקלים. המכון בקפריסין מוביל את התהליך אליו הוזמנו נציגויות של מדינות האזור.

הסדנא שלנו הולידה פירות ראשונים מובהקים. ראשית, ניכר היה שיש רצון משותף לבניית פלטפורמה המשכית שתחל במיפוי ואומדן הידע אודות ההשפעה של שינוי אקלים על קהילות באזור, ובמיפוי פרקטיקות מוצלחות וכלים. סוכם שנגבש בסיוע האקדמיה אסטרטגיה טרנספורמטיבית של חברות אזרחיות באזור, שנועדה להשפיע על מקבלי החלטות. הוסכם כי את העבודה שנעשה בשנה הקרובה נציג בכנס אקלים אזורי שהמכון מארגן באוקטובר הקרוב.

שיתוף הפעולה בין צוות השל וצוות מכון קפריסין היה חלק וההרגשה היתה כאילו אנו עובדים ביחד כבר שנים. היה זה מערך מורכב של שכנוע, הפקת אישורים ויצירת תוכנית אפקטיבית בזמן קצר למדי, אך התוצאות היו מוחשיות: הפלקטים התמלאו בתוכניות, במטרות והוקמו צוותי פעולה. בימים אלה ממש נרקמת הצעה על בסיס תוצרי הדיונים, שיהיה בסיס להרחבת השורות וגיוס משאבים להמשך.

אולם מה שהתמיה את אנשי הביטחון כשראו את החבורה שהגיעה לשדה התעופה באותו ערב שיקף הרבה מעבר לפלקטים ותוכניות על הנייר. הדבר העיקרי: הלבבות נפתחו. נרקמו קשרי חברות ונוצרה מוטיבציה להמשיך לפעול יחד - כל אחד ואחת הביעו את רצונם להצטרף לאחד מצוותי העבודה.

צעדים מדודים ראשונים - היוזמה עדיין בחיתוליה. עוד רבה הדרך. אבל יש להודות שמה שהושג איננו דבר של מה בכך כלל.

אנחנו כבר מחכים למפגש הבא עם החברים החדשים.

דיוויד  ואביבה