תכנית עמיתי הגליל מקבלת נופך נשי והופכת לעמיתות הגליל

מאת רוהאן פלאות והנאדי היגריס

הרעיון ליזום תוכנית מנהיגות נשית גלילית, יהודית ערבית, לא תוכנן על שולחן העבודה שלנו, הוא נוצר בשטח.

במהלך השנתיים האחרונות, קיימנו – איגוד ערים בית נטופה לאיכות הסביבה, ומרכז השל לקיימות – את תוכנית עמיתי הגליל, במטרה לקדם מנהיגות גלילית המבוססת על תפישת הקיימות.

במהלך המחזור האחרון, ראינו פתאום מה קורה כשבתוך הקבוצה המעורבת מתארגנת קבוצה של נשים בלבד, במיוחד נשים ערביות ויהודיות יחד – ראינו את התקשורת, את נקודות המבט, את הדינמיקה ובמיוחד את החיבורים – ואז ידענו, שההתפתחות הטבעית של התוכנית היא לכיוון של תוכנית מנהיגות נשים.

ובשבוע שעבר – החלום התחיל להתגשם והתוכנית נפתחה.

במהלך תהליך הגיוס פנינו לנשים וקבוצות שהאמנו שיתכן ויש בהן את הנשים שאנו מחפשים – כאלו שכבר עשו עם עצמן דבר או שנתיים, כאלו שיש להן משהו שיודע שגישת "עסקים כרגיל" היא כבר לא אופציה ומעניין אותן להתעסק גם במה שרחוק מהן – מקומות רחוקים יותר, אנשים שהן לא מכירות, ומעבר לכאן ולעכשיו – לחזון רחוק יותר. חיפשנו נשים שבזמן זה בחייהן מוכנות להפשיל שרוולים ולקחת חלק במשהו גדול מהן.

ההענות היתה מפתיעה עד כדי חסרת תקדים. קיבלנו פניות של 42 נשים מופלאות – ערביות ויהודיות – ומתוכן בחרנו 18 שאנו מרגישים שהן המתאימות ביותר להכנס לאתגר האינטנסיבי והעמוק של תוכנית "עמיתות הגליל" ולהיות הבסיס ליצירת רשת מנהיגות נשית גלילית חיה ופועמת, בעלות חזון מוטיבציה, והרבה אופטמיות.

המפגש הראשון הוקדש להיכרות ראשונית, ברכות מטעם הארגונים היוזמים ונציגי שגרירות ארצות הברית שתרמה את רובו של התקציב לתוכנית, יצירת הסכם קבוצתי בנוגע להתנהלות המשותפת שלנו,  ולנגיעה ראשונה בתהליכי עומק שילוו את התוכנית, ואשר בודקת את שורשי המנהיגות – אותם אירועים, חוויות, ובחירות בעברה של כל אחת מהמשתתפות, שעיצבו אותה, נגעו בה, והפכו אותה להיות מישהי שיכולה ורוצה להוביל שינויים וליצור מציאות מעבר לעצמה ולמשפחתה הקרובה. התהליך לא היה תמיד קל, ודרש כנות וחשיפה, והתוצאה היתה בהתאם – זר שהיה מגיע למעגל הסיום ושמע את הדברים שהנשים מסכמות וחש את האנרגיה שהיה בחדר, היה מתקשה להאמין שהנשים הללו היו בבוקר חבורה של זרות. ההתרגשות היתה אדירה, והציפייה לקראת הסמינר הקרב ובא מורגשת ביותר.