הילדים שובתים, ובצדק

ד"ר ליה אטינגר

דבר מופלא קורה כיום. עשרות אלפי ילדים ובני נוער במאות ערים בעולם יוצאים מדי יום שישי לרחובות וקוראים למנהיגים להתנהג באחריות ולפעול במלוא המרץ למנוע את משבר האקלים. הם הכריזו על שביתת תלמידים עולמית שתתקיים ב15 למרץ. תלמידים בישראל הרימו את הכפפה ומארגנים הצטרפות ליוזמה. אתם יכולים למצוא את כל הפרטים באתר שהקימו.

הכל התחיל באוגוסט כשנערה בת 15 משבדיה  Greta Thunberg החליטה שלא יתכן שהעולם מתעלם מהסכנה העצומה שאנו ניצבים בפניה. במקום ללכת לבית הספר היא התיישבה ליד הפרלמנט - לשבות למען האקלים. הנחישות וההתמדה שלה 

 שבו את ליבותיהם של רבים מאד בעולם. בנובמבר אלפי ילדים באוסטרליה שבתו מלימודים והפגינו  למען האקלים. בדצמבר ההפגנות כבר התפשטו ל270 ערים בעולם. ביום שישי האחרון 15 אלף תלמידים בריטים ב60 ערים הצטרפו אליהם.  אתם יכולים לעקוב אחרי היקף ההתפשטות המדהים במפת גוגל זו.

הילדים מזכירים לנו שהם אלו שיצטרכו לשלם את המחיר הנוראי של אוזלת ידינו. אנחנו חייבים להקשיב להם. אסור לנו להתעלם מהם כמו שהתעלמנו עד היום מאזהרות מדעני האקלים. צריך לשנות את סדרי העדיפויות, ובעיקר לשבור את המיתוס שאיננו יכולים להרשות לעצמו להשקיע בפתרונות. מעבר לעובדה הפשוטה שאיננו יכולים לחיות בלי פלנטה מתפקדת ולקריאה המוסרית לשמור על עתיד ילדינו, כל המסגור של הבעיה שגוי מיסודו. השקעה בתשתיות למעבר לעולם דל פחמן תספק מקומות עבודה,  תאפשר לנו לנשום אויר נקי בגלל המעבר  לאנרגיות מתחדשות, לאכול מזון בריא בגלל המעבר לשיטות חקלאות מקיימות, ולא להיתקע בפקקים בגלל המעבר לתחבורה ציבורית יעילה ונגישה - ועוד דברים שיאפשרו לנו חיים טובים בגבולות הפלנטה. למרות האטרקטיביות של הפתרונות לחיי האזרח הפשוט - בחירות עכשיו והתביעות הללו כמעט ואינן נשמעות. 

הקשיבו לענבל שמזכירה לנו שאנו בשעת חרום - עזרו לה ולשאר הילדים לארגן את השביתה הגדולה בארץ ושבתו איתם   - כולי תקווה שהאנרגיה המדבקת של הצעירים תצליח במקום שבו התנועה הסביבתית  בארץ ובעולם ממשיכה להיכשל - השפעה אמיתית על סדר היום הלאומי.