מחאת האלימות נגד נשים, משתתפות במחזור י"ט של תכנית העמיתים מספרות על מעורבותן

משתתפות מתוכנית העמיתים (מחזור י"ט), לינא חידארי וענת ניר מספרות על מעורבותן במחאת האלימות נגד נשים שהתקיימה השבוע:

"ביום שלישי 4/12 שעה 17:00 עמדנו מס׳ נשים בכיכר עם שלטים נגד אלימות" מספרת לינא חיאדרי (שניה משמאל בתמונה), מומחית קידום עובדים בשכר נמוך בחברה הערבית, מגשרת ומנחת קבוצות. "מאוד רצינו אני ומנאל אבו ריא, היועצת לקידום מעמד האישה בסחנין, להשתתף בהפגנה בכיכר בתל אביב אך לא יכלנו ליסוע. התחלנו לחשוב על יוזמה שתעשה אפקט ותשפיע בקרב האנשים בחברה שלנו. נזכרנו שעומד להתקיים משחק כדור רגל בין מכבי חיפה ובני סחנין באסטדיון דוחה בסחנין. מיד יצרנו קשר עם מנהל עיר ללא אלימות בסחנין מר חאתם טרביה והודענו לו שאנחנו מגיעות למגרש להרים שלטים נגד אלימות כלפי נשים. הוא עודד הצעד ונתן לנו מקום וזמן. הגענו חצי שעה לפני תחילת המשחק. עמדנו באמצע המגרש והתקרבו לקהל במדרגות עם הפנים אליהם. הם עמדו ועודדו אותנו עם מחיאת כפיים. ראש העיריה הגיע, נאם והכריז על עמדתו נגד האלימות בכל צורותיה וספיציפית נגד אלימות כלפי נשים. עמדו איתנו במגרש ופא נסאר, מקבוצת זכותנו לחיות, עו''ד חנאן חטיב, מנהלת פרוייקט גפרא למנהיגות באחריות עמותת אלעאמר והאגודה לחינוך בישראל, וגם שני גברים אשר אהבו היומזה. המשחק שודר בשידור חי והמון אנשים ראו זאת בכל הארץ."

"המחאה הזו הצליחה באופן היסטורי לחבר בין כל חלקי החברה בארץ באופן שחוצה מגזר, מעמד, מוצא ולאום." מספרת ענת ניר, מרכזת קואליציית דגל אדום, מיוזמות המחאה ואחת הנואמות בהפגנה, יו"ר פמיננסי ופעילה פוליטית וחברתית. "ראינו מחאת זעם שהתפרצה בלמעלה מ-120 מוקדים ברחבי הארץ מדיר חנא ועד באר שבע, מנצרת ועד ירושלים. מפגן עוצמה אנושי של סולידריות עם הכאב והסבל שנשים חוות. חנוכה הוא חג האור והחברה האזרחית בארץ הקרינה את אורה בעוצמה רבה."

"אני גאה מאוד בפעילות שעשינו" מספרת לינא. "עצם זה שעמדנו באמצע המגרש עם שלטים והסתכלנו בעיניים של כולם מול קהל שכמעט כולו גברים זה לבד גאווה ואומץ. אני חושבת שאנחנו בדרך לעשות שינוי והדרך היא ארוכה ומלאה באתגרים. במקרה הזה התארגנו מהר מאד. הנושא היה חם, המוטיבציה והפרואקטיביות היו בשמיים והאמונה ביכולת אפשרו לנו להגיע רחוק ולגשים את החזון. השתתפותי בתכנית העמיתים של השל גורמת לי להסתכל בעין בוחנת על הסביבה והקהילה שלי. אני מרגישה שאני רוצה לתכנן ולבצע המון דברים שיעזרו לקיימות להתקיים במקום שיש בו הרבה מה לעשות."

לינא חידארי וענת ניר משתתפות השנה בתכנית העמיתים של מרכז השל. 

ענת ניר- נאום בכיכר- 04.12.2018

בשבוע האחרון, זכיתי להיות שותפה להתארגנות אזרחית חסרת תקדים בהיקף, ובעוצמה שלה. זכיתי להיות בלב הפועם של הייאוש, התסכול, הזעם והכאב של כל כך הרבה נשים, שהגיע לנקודת רתיחה.

אחרי שנים של הזנחה של הביטחון שלנו ברחובות,

שנים של התעלמות מהדרישה שלנו לשוויון,

שנים של אלימות פיזית, אלימות כלכלית,

בהן נרצחות עשרות נשים בשנה.

קם גל עצום של התקוממות וזועק-

לא עוד! דמנו לא הפקר!

לא עוד! דמנו לא הפקר!

מכל הערים, מכל הרחובות, מבתי ספר וממקומות העבודה-

עולה קול זעקה גדול- לא עוד. דמנו לא הפקר. ואנחנו נמשיך להשמיע אותו. הקול הזה נשמע כאן בכיכר, הוא נשמע ברחבי הארץ, וכן גבירותיי- הוא גם יישמע במסדרונות הממשלה והכנסת!

נשים יקרות, גברים יקרים!

יש סביבנו כוחות עוצמתיים שמתעקשים לגרום לנו לשנוא אחת את השנייה, להלחם אחד נגד השני, לא להסכים לעולם על דבר. לפלג ולגרום לנו לא לעבוד ביחד.

אבל אנחנו לא נסכים לזה!

המאבק הזה הוא מעבר לסקטורים-  הוא חוצה מגזרים, מעמדות, עדות, ולאומים. אנחנו מגיעות ומגיעים מכל קצוות הארץ. כל קצוות המפה הפוליטית. מכל חלקי החברה שלנו. במאבק הזה אנחנו עומדים, ועומדות, יחד.

וציבור יקר- זה מה שהפוליטיקאים הכי מפחדים ממנו! בדיוק מה שקורה כאן!

שאנחנו דווקא נתגבר על מה שמפריד ביננו. ונצליח לצאת לרחובות, להשבית את המדינה, להגיע לכותרות, ולדרוש התייחסות, ותקציבים, וועדות, וחינוך- כן, את הכל.

יותר מדי שנים היינו נמוך מדי בסדר העדיפויות. עכשיו אנחנו אומרות- די! מספיק. אנחנו מעלות למעלה את המאבק הזה. ואנחנו לא ננוח. יש לנו הרבה כוח.

אנחנו לא ננוח-

עד שלכל אישה יהיה בטחון ללכת ברחוב, לצאת לעבודה. לחיות בבית בשלום.

אנחנו לא ננוח-

עד שלכל אישה יהיה חופש כלכלי, שלא יוכתב לה על ידי מישהו אחר.

אנחנו לא ננוח- עד שפושעים שפגעו בנו, יובאו לדין.

אנחנו לא ננוח- עד שתהיה פה מציאות נורמלית.

אנחנו לא ננוח. עד שניקח את כל האלימות הזו, ונהפוך אותה לאור גדול.

ובעיקר- אנחנו לא ניתן שיפלגו אותנו.

 כל אחת היא אור קטן. וכולנו אור איתן!

סורה חושך, הלאה שחור. סורה חושך, הלאה שחור!

סורה מפני האור!

חג אורים שמח.