ועידת האקלים הישראלית ה-3

29 לנובמבר 2018

אודיטוריום בית הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר,

אוניברסיטת ת"א, רחוב ג'ורג' וייז, מול שער 14 (מחוץ לקמפוס).

רקע

מדינות העולם סימנו את האתגר הגדול ביותר של המין האנושי מאז ומעולם: לעצור את התחממות הכדור בסף של 1.5 מעלות צלזיוס בלבד. הדו"ח של הפאנל הבין ממשלתי לשינוי אקלים של האו"ם שפורסם לאחרונה מתריע שיש לנו חלון הזדמנויות עד שנת 2020 כדי למנוע אסון כתוצאה מהתחממות כדור הארץ.

מחקר האקלים מראה שאזור המזרח התיכון מתחמם בקצב כפול מהממוצע העולמי. התחזיות המבוססות על נתונים אלה ועל ההנחה שתרחישי "עסקים כרגיל" יתממשו, מצביעות על כך שאזורים בדרום הים התיכון יגיעו עד אמצע המאה הנוכחית לטמפרטורה ממוצעת של 46 מעלות. כבר היום אנו עדים בישראל לסממנים מובהקים של שינוי אקלים ולתופעות הנובעות ממנו.

מאז כינון אמנת האקלים בפריז 2015, (עליה גם ישראל חתומה) יש היענות חסרת תקדים של ממשלות, חברה האזרחית, ערים, עסקים תעשיה ליעד שאפתני זה. ברחבי העולם נרתמים באומץ ויצירתיות כדי לחולל שינוי מדיניות במעבר למשק נטול פחמן ולהגברת חוסן לצורך הסתגלות לשינויים המואצים באקלים ובסביבה. מדובר במהפכה של ממש בכל תחומי החיים, בשינוי מערך האנרגיה, הכלכלה, המים, החקלאות, המזון, הבניה, התחבורה, תכנון הערים, ועוד

היכן נמצאת מדינת ישראל? האם גם כאן מתרחשת "מהפכת פחמן"? היעדים שאמצה מדינת ישראל צנועים בהרבה ממדינות אחרות וזה לא מספיק כדי להיות מדינה מובילה במאה ה-21. על ישראל לרתום את כוחות היזמיים והיצירתיים, ואת העוצמות הערכיות שלה, ולהעיז לאמץ יעדים שאפתנים. זה אפשרי, זה הכרחי וזה מאוד כדאי. ועידת האקלים מתכנסת כדי שגם ישראל תוכל להוביל מהפכה זו.

ביום הכנס בשעות הבוקר לפני פתיחת המליאה, נקיים היוועצות בשולחנות עגולים להכנת נייר מדיניות של המגזר האזרחי בנושאים: אנרגיה, מזון, תחבורה, חינוך, תעשיה וכלכלה, מים חקלאות מזון, ים ושינוי אקלים אזורי. עבודה זו תשמש בסיס מקצועי לעמדות שיוצגו על ידי נציגי הארגונים בתהליך לגיבוש תכנית לאומית 2050 בנושא שינוי אקלים. תוצרי העבודה ישלחו להתייחסות באי הכנס לאחר סיום העיבוד של המסמך.

במהלך הכנס נציג מידע עדכני במחקר האקלים בעולם ובישראל, מדיניות הממשלה בנושא, סטטוס יישום המדיניות וכיוונים להמשך.

תכנית הוועידה

9:30 - התארגנות / קפה

10:00 - שולחנות עגולים בנושא הכנה לתהליך הלאומי לבניית תכנית 2050 למדינת ישראל בנושאים: אנרגיה, מים, עירוניות, תחבורה, מזון, ים, ומים, וטבע. סדנת עבודה - עסקים ותעשייה (עם מומחים מגרמניה) - למוזמנים בלבד.

13:00 - קבלת פנים, כיבוד והרשמה

14:00 - ברכות

14:10 - מליאת פתיחה - הרצאת פתיחה בנושא תעשייה ואקלים

15:00 - מושבים: פאנל והרצאות קצרות+ דווח המלצות של קבוצות העבודה

  • זה הכרחי - שינויי אקלים באזור: אתגרים והזדמנות

  • זה אפשרי - היערכות והסתגלות ערים בארץ והעולם

  • זה כדאי - הזדמנויות: חדשנות מהעולם בתעשייה ועסקים (+מרצים מחול)

17:30 - סיום

תכנית הוועידה נתונה לשינויים, לאחר תיאום סופי מול כל הדוברים תפורסם תכנית מלאה.

מי אנחנו

ועידת האקלים הישראלית ה-3 היא פרי שיתוף פעולה של ארגונים רבים השותפים לפורום האקלים- קואליציה של ארגונים שמבקשים לפעול במשותף כדי להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי ולהשפיע על המדיניות בתחום.

ארגונים מארגנים

מרכז השל לקיימות, בית הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר, מגמה ירוקה, חיים וסביבה, אקולנוע, העמותה לכלכלה בת קיימא, מגמה ירוקה, הצווארון הירוק, הרשת הירוקה, החברה להגנת הטבע, אנשי הים התיכון, ועמותת אל-אמאל.

תודות רבות לקרן היינריך בל וקק"ל התומכים בוועידה.