תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות

תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות

תכנית העמיתים לשנת 2020-2021 עוברת שינוי בימים אלו ויתווספו לצידה תכניות חדשות ומגוונות. פרטים יפורסמו בהקדם - נשמח אם תשאירו פרטים למטה ונחזור אליכם בהמשך!

מהי תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות?

תכנית העמיתים של השל מכשירה מאז 1999 מאות מנהיגות ומנהיגים בעלי ראייה מקיפה ויצירתית, הפועלים לקידום חברה מקיימת בישראל. התכנית מיועדת לאנשים שרוצים לשנות את העולם, להוביל שינוי חברתי ולהרחיב את רשת ההשפעה שלהם. בתכנית לומדים כיצד לחולל שינוי בחברה ולהטמיע בציבור תפיסה רחבה ומערכתית המתחשבת בסביבה, בחברה, בכלכלה ובדורות הבאים. זוהי תכנית משנת-תפיסה ומעוררת לפעולה, המשלבת ראייה סביבתית, חברתית וכלכלית. התכנית משלבת חלקים תיאורטיים ומעשיים, יחד עם הכוונה אישית וקשר עם קהילת הבוגרים.

מה עושים עם זה? שינוי!

תכנית העמיתים של מרכז השל היא התכנית הוותיקה והמוערכת בישראל בתחום הקיימות. התכנית מרתקת ומזמינה את המשתתפים: להכיר את המציאות הישראלית והעולמית מזווית אחרת, לשאול שאלות חדשות, להמשיג בדרכים אחרות את הבעיות, ולהתחיל לברוא יחד מציאות חדשה. זו אינה תכנית העשרה – אלא תכנית המיועדת לאנשים שרוצים לפעול לשינוי חברתי.

תכני התכנית

התכנית מורכבת ממספר צירים מרכזים:

 • ציר התוכן - בו מעמיקים במושג הקיימות ועוסקים בקשרים ובהשפעה ההדדית בין חברה - סביבה - כלכלה – תרבות, דרך סוגיות שונות. חשוב להדגיש כי תהליכי הלמידה בתכנית העמיתים שונים מאוד מתכניות אקדמיות.  חלק מהתוכן מעוצב במהלך השנה בהתאם להרכב המשתתפים במחזור המסוים וצרכיהם, או כתגובה למקרים אקטואליים ולסוגיות שעולות בדיונים במפגשים. נושא מרכזי בתכנית הוא חשיבה מערכתית, מנופים לשינוי ושינוי פרדיגמה.

 • ציר הכלים – הכלים נלמדים מתוך ההתנסות בהם, לדוגמה: כלים להתנהלות בקבוצה, עיצוב תהליכים השתתפותיים, תכנון פרוייקטים ותמיכה הדדית.

 • הציר האישי-קבוצתי – מאפשר למשתתפים להכיר אחת את השני טוב יותר, (ואולי גם את עצמנו),  דרך ההתנסויות המשותפות והמפגש עם ההשקפות והניסיון המגוון של המשתתפים האחרים.

 • ציר של פיתוח פרויקטים וקידום העשייה – בו נתרגם את התובנות מהחלקים האחרים של התכנית לתכניות פעולה אישיות וקבוצתיות במטרה להגביר את האפקטיביות של המשתתפים בעשייה לשיפור המציאות בישראל ובעולם.

שאלות ונושאים מרכזיים בהם עוסקת התוכנית

 • תמונת מצב של העולם עכשיו, מנקודות מבט חדשות.

 • זיהוי אתגרי העתיד שכבר כאן.

 • חשיבה מערכתית – הסתכלות רחבה על הגורמים המרכיבים את המערכת והיחסים ביניהם, כמפתח להשפעה ולשינוי, למשל:

 • איך תראה ישראל בשנת 2050? מה אנחנו צריכים לעשות היום על מנת לקדם תסריטים רצויים לשנת 2050, וכדי להתמודד עם תסריטים שיסכנו אותנו?

 • מהי צמיחה כלכלית, מדוע נותרים כיסים ענקיים של עוני בעולם של שפע? ומה הקשר בין זה לבין שינויי האקלים?

 • מהי ההשפעה של אי-שוויון על הבריאות, על הרווחה ועל הסביבה?

 • כיצד ניתן לדאוג לביטחון התזונתי של מיליוני ישראלים (ומיליארד אזרחי העולם), לאור מוגבלות השיטות החקלאיות והתעשייתיות הקיימות?

 • מדוע, למרות הרחבות הכבישים ובניית מחלפים חדשים, מצב הפקקים רק מחמיר?

 • כיצד אפשר לייצר יציבות ורשת ביטחון חברתית בעולם טכנולוגי המשתנה במהירות הבזק?

 • מהן הדרכים הדמוקרטיות המאפשרות להפוך את אתגרי המאה ה-21 להזדמנויות של תיקון עולם?

דרכי למידה ופעילויות במסגרת תכנית העמיתים

 • נפגוש אנשים מעוררי השראה (רבים מהם בוגרי התכנית בעצמם).

 • נכיר מיזמים מקוריים, רבים מהם פותחו על ידי בוגרי התכנית

 • נעבור תהליכים אישיים וקבוצתיים (כי מי שרוצה לשנות את העולם – עליו להיות פתוח להשתנות בעצמו).

 • נפתח פרויקטים אישיים ומשותפים שחותרים לשנות את המציאות.

 • נלמד כלים חדשניים, ביניהם גישות השתתפותיות שונות, כלים לניתוח שדה הפעולה שלנו ועוד.

סגל התכנית

 • ד"ר ליה אטינגר - פיתחה תכנית העמיתים ומנחה אותה, מהמחזור הראשון ועד היום. נושאי העניין והמחקר המרכזיים שלה כיום הם פיתוח פדגוגיות ליזמות כלכלית-חברתית ולחשיבה מערכתית וכן חקר הקשרים בין המערכת הכלכלית ובמיוחד המערכת הפיננסית לקיימות. במקביל לעבודתה במרכז השל היא עמיתה במכון שחרית לפוליטיקה חדשה, מנחה ומלמדת במכון מנדל למנהיגות חינוכית ומלמדת מבוא לקיימות לתואר שני בבית ספר פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב

 • יואב אגוזי – מנהל תכנית עמיתי השל, עוסק שנים רבות בתחומי סביבה, חינוך וקהילה ממגוון זוויות. ממובילי יוזמת הטרנזישן בישראל, חבר בצוות אתר "בידיים", היה שותף במחקר קיימות עירונית במכון ירושלים לחקר ישראל ופעיל במגוון יוזמות מקומיות. בעל תואר שני בלימודי סביבה באוניברסיטת תל-אביב ותואר ראשון בחינוך דמוקרטי והוראת מדעי הסביבה בסמינר הקיבוצים.

 • נטי זית – מנחה את תכנית העמיתים, בעלים ומנהלת של מכון מחקר להתנהגות צרכנים ויועצת לחברות המובילות במשק. מנסה לבנות את הגשר בין הידע והניסיון שנצבר בעולם השיווק לבין רעיונות לחיים צודקים, בריאים ומקיימים.

אליהם מצטרפים מרצים מובילים – אנשי אקדמיה ואנשי מעשה מתחומים שונים: כלכלה, חברה, סביבה ועוד, לסדנאות, הרצאות פרונטליות ופרויקטים אחרים. ביניהם ד"ר דני נווה, חגי קוט, ערן הילדסהיים, לימור אלוף אסף צחור, ערן בן-ימיני, יאיר אנגל, גל שופרוני ועוד רבים וטובים.

הבוגרים שלנו

מאות הבוגרות והבוגרים של תכנית העמיתים פרוסים בכל שדרותיה של החברה הישראלית, יהודים וערבים, חילונים ודתיים, מכל רחבי הארץ; אדריכלים ומשפטנים, פרסומאים ומתכננים, פוליטיקאים ואנשי תעשייה, מנהלים במגזר הציבורי ובמגזר השלישי, לצד בכירים בענפי התשתית, אנשי חינוך ואנשי מערכת הבריאות, ביניהם:

ערן דורון – ראש המועצה האזורית רמת נגב;
ניצן הורוביץ - עיתונאי וחבר כנסת לשעבר;
גלית כהן – סמנכ"לית בכירה לתכנון ומדיניות במשרד לאיכות הסביבה; פרופ' איתמר גרוטו – סמנכ"ל משרד הבריאות;
ד"ר סיהאם כעכוש עתמאנה – מנהלת מחלקת בריאות הציבור ביישוב באקה אל גרבייה;
אוריאל בבצ'יק – אדריכל ומנהל בניה ירוקה בעיריית תלאביב-יפו;
ריבה וולדמן – מנהלת המרכז לחינוך סביבתי של פארק מיחזור חיריה;
דב חנין – חבר כנסת;
ד"ר חוסיין טרבייה – מייסד ומנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה, אגן בית נטופה;
אלון פילץ – מנכ"ל ובעלים דיזינגוף סנטר;
רם אייזנברג - אדריכל, מתכנן סביבתי ומרצה בטכניון;
חיים ריבלין - כתב טלוויזיה;
יובל תמרי - מנהל בית הספר האנתרופוסופי ע"ש לאה גולדברג בגבעתיים;
נעם שפר - מנהל כפר הנוער עיינות.

לרשימת הבוגרים המלאה

איך מגישים מועמדות?

הגשת המעמדות נעשית בטופס מקוון. לאור שינויים שאנו עורכים במבנה התוכנית, טפסי הגשת המועמדות ותאריך הפתיחה של המחזור הבא יפורסמו בקרוב. מוזמנים להשאיר פרטי קשר בתחתית העמוד.

שאלות נפוצות

 • איך אדע אם התכנית מתאימה לי?

התכנית פתוחה לאנשים בעלי חזון והשפעה מתחומי עיסוק מגוונים, שיודעים מהו התחום בו הם פועלים או רוצים לפעול בו, ויש בהם דחף ונחישות להוביל שינוי, יחד עם פתיחות לדרכי חשיבה חדשות ולאופני פעולה מקוריים – על מנת להפוך את המקום בו אנו חיים למקיים יותר ומתחשב באחר ובדורות הבאים.

 • מה עלויות התכנית?

עלות התכנית המלאה היא 25,000 ₪,לאחר סבסוד של מרכז השל שכר הלימוד הוא 8,500 ₪. אנו שואפים למנוע מההיבט הכלכלי להוות חסם לכניסה ולכן מלגות נוספות יינתנו למתאימים

 • האם אתם מקבלים מועמדים שאין להם כל רקע בקיימות?

בוודאי. את הכלים בתחום הקיימות אנחנו מספקים לתלמידי התכנית. המועמדים עצמם מביאים את הרקע המקצועי שלהם מהתחום בו הם עוסקים ואת היכולת להשפיע במעגלים בהם הם פעילים.

השאירו פרטים בטופס הבא כדי שנשלח לכם מידע כשתתחיל הגשת המועמדות למחזור הקרוב: