למידה מתהליך הרב-מגזרי של ממשלת גרמניה - הזמנה לאירוע


מרכז השל לקיימות מתכבד להזמינך לסדנה בנושא:

 למידה מתהליך הרב-מגזרי של ממשלת גרמניה 

לבניית תוכנית לאומית להתמודדות עם שינויי אקלים

מומחה אורח: קריסטוף זייס

חוקר בכיר ממכון Wuppertal, גרמניה

התהליך הרב-מגזרי לבניית התוכנית הלאומית של ממשלת גרמניה להתמודדות עם שינויי אקלים מהווה מודל לחיקוי והשראה למדינות העולם ויוצג השנה במהלך כנס האקלים (COP23) שיתקיים השנה בבון. במקביל לוועידת האקלים העולמית נארח לסדנת למידה על התהליך הגרמני את ראש צוות המדענים שליווה את התהליך. הסדנה תאפשר לנו לחקור היבטים שישפכו אור על דרכים בהן ניתן לגבש מדיניות ותכנית לאומית בתהליך שיתופי בישראל.

יום חמישי 9.11.2017

בין השעות 09:00 – 13:00

(לפני ועידת האקלים הישראלית)

מקום: בי"ס פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א

 תכנית הסדנה:

08:30     התכנסות

09:00     ברכות והיכרות

09:20     שיח רחב: תכנית הפעולה הגרמנית לאקלים 2050 - הצגה ע"י קריסטוף זייס

עקרונות ופרקטיקות: קשרים והקשרים בחברה האזרחית ובממשל, אתגרים ותובנות מהתהליך

10:15      סבב שאלות ותגובות

10:45      הפסקת קפה

11:00      סדנה ודיון: למידה מהפרקטיקה של ממשלת גרמניה וגיבוש תובנות להיתכנות של תהליך שיתופי דומה בישראל.

12:15      זיקוק תובנות והפקת לקחים מהניסיון הגרמני

13:00      סיום והפסקת צהריים לפני ועידת האקלים

 

הזמנה זו אישית ומיועדת רק לבעלי עניין שקיבלו הזמנה זו

ההשתתפות אינה כרוכה בתשלום אך מחייבת הרשמה מראש

להרשמה

מספר המקומות מוגבל מקום האירוע נגיש לכיסאות גלגלים

פרטים נוספים באתר מרכז השל לקיימות

רקע על קריסטוף זייס:

Christoph Zeiss, חוקר במכון וופרטל בגרמניה.  היה ראש הצוות המדעי ושותף בתכנון וביצוע של התהליך ההשתתפותי של ממשלת גרמניה לגיבוש התכנית הלאומית להתמודדות עם שינויי האקלים. מומחה בגיבוש מדיניות  לאומית בנושאי אנרגיה ומעבר לאנרגיות מתחדשות תהליכי השתתפות הציבור ובעלי עיניין, ווצעדים להפחתת גזי חממה.

רקע על היוזמה הגרמנית:

בהתאם להחלטת האיחוד האירופי, ממשלת גרמניה התחייבה לגבש תוכנית פעולה לאומית לאקלים לשנת 2050, להפחתת פלטות גזי חממה להיקף של 80 עד 95 אחוז עד 2050 ( ביחס לשנת 1990).

ממשלת גרמניה בחרה ללכת על תהליך של שיתוף ציבור ובעלי עיניין לגיבוש התכנית הלאומית. מהדו"ח הגרמני: "תהליכי שינוי בחברה, פוליטיקה או בעסקים מחייבים מסלולי תקשורת חדשניים... הניסיון מוכיח שמעורבות של מחזיקי עניין הוא מרכיב חיוני להצלחת יישום שינוי במדיניות... שמי שמושפע ומשתתף בתהליך שינוי חייב להיות חלק אינטגראלי בתהליכים. אלמלא כך, לא ניתן באמת לשנות ולבצע רפורמה."

התהליך שנמשך 9 חודשים החל בחודש יוני 2015  והסתיים עד חודש מרץ  2016. הוא כלל השתתפות של נציגי המדינות הפדראליות (ה-Länder), רשויות מקומיות, עמותות וארגונים והציבור הרחב.

התכנית כללה דיונים בקבוצות עבודה לסקטורים מרכזיים כגון: אנרגיה, תחבורה, מסחר ותעשייה, חקלאות וייעור. במקביל, נוצרו כינוסים להפריה ודיון בהצעות בין המגזרים וקבוצות העבודה השונות; ונעשתה פנייה טלפונית ישירה לאלפי אזרחים להשתתף בתהליך. בסוף התהליך, במרץ 2016 הוגש קטלוג של 97 הצעות יעדי ביצוע. בסיכומו של דבר, ממשלת גרמניה גיבשה ואשררה, תכנית פעולה אקלים  המשרטטת יעד של בין 85-95% אנרגיה מתחדשת בתמהיל צריכת האנרגיה עד שנת 2050.  לבסוף התקבלו 70 הצעות מהציבור רחב, כאשר 19 מהם כלל לא עלו באף פורום מקצועי וסקטוריאלי אחר.