המרכז ללימודי קיימות

מרכז השל לקיימות מפעיל מגוון תכניות וקורסים להעמקה בתפישת הקיימות. אנחנו מחברים בין תהליכי למידה אישיים וקבוצתיים משמעותיים, התבוננות ביקורתית על תהליכים שהחברה בה אנו חיים עוברת, מתוך כוונה להפשיל שרוולים ולקדם תרבות בת קיימא ומקום שטוב לחיות בו. בתכניות שלנו מכירים לעומק מושגי יסוד כמו נחלת הכלל, המשבר הסביבתי-חברתי העמוק, חשיבת מערכות (System thinking), כלכלה בת קיימא, קיימות מקומית, חוסן קהילתי, דמוקרטיזציה של המרחב הציבורי והתרבות ועוד. אנחנו מעמיקים במגמות ואתגרים מקומיים וגלובליים, בוחנים מה לכל זה ולזהויות שאנחנו מחזיקים ולתרבויות בהן אנו חיים, וכמובן, למצוא יחד כיצד ניתן לעצב מציאות חדשה וטובה יותר.

אם אתם מחפשים להזמין הרצאה לחברה או לארגון, תוכלו למצוא בעמוד זה דוגמאות שונות להרצאות שלנו.

תכניות למידה מרכזיות

קורסים להכשרת מנהלים בכירים ומקבלי החלטות ברשויות מקומיות

הערים המובילות בעולם מניפות את דגל הקיימות כשהן מחויבות לתושביהן לעיר עם איכות החיים הגבוהה ביותר בהווה ובעתיד. גם בישראל נדרשות הרשויות לחשיבה אסטרטגית מערכתית, המתמודדת עם אתגרים חברתיים, כלכליים וסביבתיים - ליצירת חיים מקיימים, בריאים וחדשניים יותר בערים. אנחנו כאן להפוך חזון למציאות (להמשך קריאה).

קורס דמוקרטיה עירונית - שיתוף, השתתפות ומעורבות קהילתית

חלק בלתי נפרד מעירוניות טובה, היא רמת המעורבות של תושבים בתהליכי קבלת החלטות המעצבות את איכות החיים והסביבה שלהם. בשנים האחרונות אנו עדים למגוון נסיונות להרחבת המנעד הדמוקרטי ברמה המקומית - קידום שקיפות, היוועצות ציבור, שיתוף ציבור בתכנון, פלייסמייקינג, בניית שותפויות, ועד העצמה והעברת סמכויות לקהילה (להמשך קריאה)

סטטוס - נסגרה ההרשמה לקורס זה. ניתן להשאיר פרטים לקבלת עדכון לקראת המחזור הבא

על התיקון ועל העולם - בית מדרש מקוון על יהדות וקיימות, מחזור 2

מרבים לדבר במשבר הסביבתי, אך המשבר איננו סביבתי, המשבר הוא חברתי אנושי. תמונת המצב העכשווית חושפת חוסר צדק מטריד: פערים הולכים וגדלים בין מיעוט חזק ועשיר שלאורח חייו השפעה מכריעה על המשבר הסביבתי לבין רבים, מוחלשים, המתקשים לשרוד אך הראשונים לשלם את מחיר המשבר. 7 פגשים החל מה 19.5.2020... (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה

מה באמת עושה אותנו חולים? קורס מקוון על בריאות וקיימות

סקרנים לדעת כיצד שכנים, עצים, שינוי אקלים, אי שוויון ומונופולים בשוק המזון משפיעים על הבריאות שלנו? מחפשות הזדמנות לדיון ביקורתי על בריאות, חברה, כלכלה וסביבה? 7 מפגשים אינטרנטיים על בסיס שבועי החל מה-3.5.2020. (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה

כלכלה מקומית מקיימת - פותחים דלת לרווחה מקומית

כלכלה מקומית מקיימת (כמ"מ) היא גישה חלופית לפיתוח המעוגנת במקום ובקהילות המקומיות, על עושרן התרבותי, החברתי והסביבתי. כמ"מ מתפתחת מתוך מעורבות פעילה של הקהילות המקומיות, בעיצוב תהליכי פיתוח של רווחת חיים (wellbeing). הקורס מבקש לאפשר למשתתפים להכיר את הרעיונות המרכזיים של כמ"מ, דרכי פעולה ודוגמאות מישראל וממקומות אחרים בעולם לעשייה ברוח זו. הקורס יתחיל ב4.12.19 (להמשך קריאה)

סטטוס - נסגרה ההרשמה לקורס זה. ניתן להשאיר פרטים לקבלת עדכון לקראת המחזור הבא

מחזור 4 לקורס משבר האקלים – למה זה כל-כך בוער? 

מטרת הקורס היא להעמיק את ההיכרות עם המדע של משבר האקלים, הפוליטיקה שמאחורי המשבר, ופעולות שמקדמות קהילת המדע וחברות אזרחיות ברחבי העולם בכדי למנוע חלק משמעותי ממשבר האקלים. הקורס יתחיל ב 26.2.2020
(להמשך קריאה)

סטטוס - נסגרה ההרשמה לקורס זה. ניתן להשאיר פרטים לקבלת עדכון לקראת המחזור הבא

קורס תכנון אסטרטגי לקיימות ברשויות מקומיות, מחזור יא', 2020

סביבת המגורים שלנו משתנה, ברחובות הערים קמות שכונות אוהלים, בחדרי הזבל מוצבים פחים חומים לפסולת אורגנית, דפוסי הגשם משתנים, העולם מתחמם, ערים הופכות לשחקניות מרכזיות בזירת המדיניות העולמית. רוב האוכלוסייה בישראל חיה בערים והערים הופכות למוקד השאלה: מהו מקום שטוב לחיות בו? (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

מיצוי תקציבי איכות סביבה וקיימות

כיום זמינים מגוון משאבים תקציביים ואחרים לקידום שמירת טבע, איכות סביבה ופיתוח בר קיימא, כמו גם בתחומים משיקים כמו תחבורה בת קיימא, בנייה ירוקה, שימור אנרגיה ומעבר לאנרגיות מתחדשות, התחדשות עירונית, שיקום שכונות, יזמות קהילתית, גינות קהילתיות, חינוך סביבתי במערכת החינוך ועוד. רשות מקומית אשר מנצלת את התקציבים הללו ומקדמת פרוייקטים בתחומה מרוויחה איכות חיים לתושביה, שומרת על הסביבה וחוסכת כסף ומשאבים (להמשך קריאה).

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

תכנית העמיתים של מרכז השל

רוצה לשנות את העולם? להוביל שינוי חברתי וסביבתי? להרחיב את רשת ההשפעה שלך?

תכנית העמיתים של מרכז השל. התכנית מכשירה מאז 1999 מאות מנהיגות ומנהיגים חכמים ויצירתיים, הפועלים לקידום חברה מקיימת בישראל. התכנית נמצאת בתהליך התחדשות לאחר 19 מחזורים... (להמשך קריאה)

 

 

סדנת SiD (סימביוזה בפיתוח) לקיימות מערכתית משולבת לארגונים

בשלושת ימי הסדנה נכיר את תפיסת Except לקיימות מערכתית משולבת (integrated systematic sustainability) ואת המודל SiD. הצטרפו לקבוצה מצומצמת ואיכותית (10-14 משתתפים) ללמידה על מסגור ייחודי של תפיסת הקיימות המערכתית לארגונים, למה היא מביאה לידי הצלחות ארוכות טווח, וכיצד מודל SiD מסייע לנהל וליישם אותה (להמשך קריאה).

סטטוס - הסתיים בהצלחה