המרכז ללימודי קיימות

מרכז השל לקיימות מפעיל מגוון תכניות וקורסים להעמקה בתפישת הקיימות. אנחנו מחברים בין תהליכי למידה אישיים וקבוצתיים משמעותיים, התבוננות ביקורתית על תהליכים שהחברה בה אנו חיים עוברת, מתוך כוונה להפשיל שרוולים ולקדם תרבות בת קיימא ומקום שטוב לחיות בו. בתכניות שלנו מכירים לעומק מושגי יסוד כמו נחלת הכלל, המשבר הסביבתי-חברתי העמוק, חשיבת מערכות (System thinking), כלכלה בת קיימא, קיימות מקומית, חוסן קהילתי, דמוקרטיזציה של המרחב הציבורי והתרבות ועוד. אנחנו מעמיקים במגמות ואתגרים מקומיים וגלובליים, בוחנים מה לכל זה ולזהויות שאנחנו מחזיקים ולתרבויות בהן אנו חיים, וכמובן, למצוא יחד כיצד ניתן לעצב מציאות חדשה וטובה יותר.

אם אתם מחפשים להזמין הרצאה לחברה או לארגון, תוכלו למצוא בעמוד זה דוגמאות שונות להרצאות שלנו.

תכניות למידה מרכזיות

קורסים להכשרת מנהלים בכירים ומקבלי החלטות ברשויות מקומיות

הערים המובילות בעולם מניפות את דגל הקיימות כשהן מחויבות לתושביהן לעיר עם איכות החיים הגבוהה ביותר בהווה ובעתיד. גם בישראל נדרשות הרשויות לחשיבה אסטרטגית מערכתית, המתמודדת עם אתגרים חברתיים, כלכליים וסביבתיים - ליצירת חיים מקיימים, בריאים וחדשניים יותר בערים. אנחנו כאן להפוך חזון למציאות (להמשך קריאה).

קורס דמוקרטיה עירונית - שיתוף, השתתפות ומעורבות קהילתית

חלק בלתי נפרד מעירוניות טובה, היא רמת המעורבות של תושבים בתהליכי קבלת החלטות המעצבות את איכות החיים והסביבה שלהם. בשנים האחרונות אנו עדים למגוון נסיונות להרחבת המנעד הדמוקרטי ברמה המקומית - קידום שקיפות, היוועצות ציבור, שיתוף ציבור בתכנון, פלייסמייקינג, בניית שותפויות, ועד העצמה והעברת סמכויות לקהילה (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה

מיצוי תקציבי איכות סביבה וקיימות

כיום זמינים מגוון משאבים תקציביים ואחרים לקידום שמירת טבע, איכות סביבה ופיתוח בר קיימא, כמו גם בתחומים משיקים כמו תחבורה בת קיימא, בנייה ירוקה, שימור אנרגיה ומעבר לאנרגיות מתחדשות, התחדשות עירונית, שיקום שכונות, יזמות קהילתית, גינות קהילתיות, חינוך סביבתי במערכת החינוך ועוד. רשות מקומית אשר מנצלת את התקציבים הללו ומקדמת פרוייקטים בתחומה מרוויחה איכות חיים לתושביה, שומרת על הסביבה וחוסכת כסף ומשאבים (להמשך קריאה).

סטטוס - פתוח להרשמה

תכנית העמיתים של מרכז השל

רוצה לשנות את העולם? להוביל שינוי חברתי וסביבתי? להרחיב את רשת ההשפעה שלך?

אנחנו מזמינים אותך להגיש מועמדות למחזור הקרוב, מחזור י"ט של תכנית העמיתים של מרכז השל. התכנית מכשירה מאז 1999 מאות מנהיגות ומנהיגים חכמים ויצירתיים, הפועלים לקידום חברה מקיימת בישראל...(להמשך קריאה)

סטטוס - בקרוב תפתח הגשת מועמדות לעמיתים כ'

תכנית עמיתות הגליל - برنامج أصدقاء الجليل

מרכז השל לקיימות ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה מזמינים אותך להצטרף לתוכנית מנהיגות גלילית, רב תרבותית ומאתגרת, שתפקידה להכיר לעומק את נושא האקלים על היבטיו הגלובליים והאזוריים, הכלכליים והפוליטיים, ובעיקר על המקום של כל אחת ואחד מאתנו ביצירת השינוי בתוך מציאות שלא באמת מחכה לנו.

مركز هيشل من أجل الاستدامة واتحاد مدن لجودة البيئة حوض البطوف يدعونكم للانضمام الى برنامج قيادة جليلة، متعددة الثقافات ومثير للتحدي،  يهدف البرنامج للتعرف بعمق على قضية المناخ على جوانبه العالمية والإقليمية الاقتصادية والسياسية، وبالأخص على ماكنة كل واحد وواحدة مننا في خلق التغيير في واقع لا ينتظرنا حقا.

(להמשך קריאה)

סטטוס - יצא לדרך, בהצלחה למשתתפות!

קורס פעילים בריאות וקיימות בקהילה לתושבי הקריות וחיפה

חיים בקריות או בחיפה? מוטרדים מהאויר שאתם נושמים, מהאוכל שילדיכם אוכלים? רוצים לחזק את החוסן הקהילתי, להוביל את הכלכלה המקומית ולהשפיע על בריאות משפחתכם? בואו ללמוד איתנו על בריאות וקיימות, ואיך להוביל שינוי! (להמשך קריאה).

סטטוס - נסגרה הגשת המועמדות, בהצלחה למשתתפים!

קורס תכנון אסטרטגי לקיימות ברשויות מקומיות, מחזור יא', ינואר 2019

סביבת המגורים שלנו משתנה, ברחובות הערים קמות שכונות אוהלים, בחדרי הזבל מוצבים פחים חומים לפסולת אורגנית, דפוסי הגשם משתנים, העולם מתחמם, ערים הופכות לשחקניות מרכזיות בזירת המדיניות העולמית. רוב האוכלוסייה בישראל חיה בערים והערים הופכות למוקד השאלה: מהו מקום שטוב לחיות בו? (להמשך קריאה)

סטטוס -נסגרה ההרשמה

 

מחזור 2 לקורס משבר האקלים – למה זה כל-כך בוער? 

מטרת הקורס היא להעמיק את ההיכרות עם המדע של משבר האקלים, הפוליטיקה שמאחורי המשבר, ופעולות שמקדמות קהילת המדע וחברות אזרחיות ברחבי העולם בכדי למנוע חלק משמעותי ממשבר האקלים (להמשך קריאה)

סטטוס - יצא לדרך, בהצלחה למשתתפים/ות!

 

סדנת SiD (סימביוזה בפיתוח) לקיימות מערכתית משולבת לארגונים

בשלושת ימי הסדנה נכיר את תפיסת Except לקיימות מערכתית משולבת (integrated systematic sustainability) ואת המודל SiD. הצטרפו לקבוצה מצומצמת ואיכותית (10-14 משתתפים) ללמידה על מסגור ייחודי של תפיסת הקיימות המערכתית לארגונים, למה היא מביאה לידי הצלחות ארוכות טווח, וכיצד מודל SiD מסייע לנהל וליישם אותה (להמשך קריאה).

סטטוס - הסתיים בהצלחה