חברי צוות מרכז השל לקיימות

חברי צוות מרכז השל לקיימות

ויקטור וייס

מנכ"ל מרכז השל לקיימות

victor@heschel.org.il

Victor Weis

 

 

 

 

איש חינוך, סביבה וידיעת הארץ, יזם, ומנהל. בוגר תכנית העמיתים של מרכז השל מחזור ו', ובוגר התכנית למנהיגות חינוכית במנדל, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה וחינוך ותואר שני במנהל מערכות בריאות.

בעברו ניסיון רב בתחום ההדרכה והניהול. ייסד וניהל את תחום הגנת הסביבה בצה"ל, ובכלל זה, גיבש את המדיניות ותפיסת הניהול הסביבתי, הוביל את הקמת המערך הארגוני לניהול הסביבתי ואת הקמת "מנהל הגנת הסביבה". הקים את מערך הביקורת והבקרה בנושא סביבה, שימש נציג שר הביטחון בוועדות הכנסת ובהנהלת המשרד להגנת הסביבה. היה מיוזמי "תחרות מגן השר להגנת הסביבה ליחידות צה"ל", "שבוע מודעות לטבע והסביבה", תחרות צילום "צה"ל והסביבה", והקמת הקרן לתמיכה ביוזמות סביבתיות בצה"ל. יזם, הקים וניהל את תחום החינוך הסביבתי בצה"ל. היה ממקימי ומנהלי תחום ידיעת הארץ ומורשת בצה"ל. מדריך טיולים ומרצה בכיר בתחומי החינוך, הקיימות, וידיעת הארץ.

לאחר 23 שנים בשירות צבאי, פרש לגמלאות. נבחר לכהן בפברואר 2016 כמנכ"ל מרכז השל לקיימות.

מרכז השל עבורי: המקום שבו הגות ומחקר פורצי דרך רוקמים חזון לעתיד שנרצה לגדל בו את ילדנו, ומטפח את המנהיגות שתהפוך את החזון למציאות.

חברי הצוות

ד"ר דויד דוניץ

ראש תחום חינוך

davidd@heschel.org.il

David Dunetz

 

 

 

מנכ"ל מרכז השל 2014- 2016. בוגר תוכנית עמיתים מחזור א'. מהמייסדים של הרשת הירוקה במסגרת תוכנית קרב למעורבות בשיתוף עם מרכז השל בשנת 1998. ניהל את הרשת הירוקה במשך כעשור.

בעל דוקטורט בחינוך מאוניברסיטת חיפה בנושא חינוך סביבתי וחינוך לקיימות בראייה ביקורתית. פרסם מספר מאמרים על חינוך לקיימות כחינוך טרנספורמטיבי ועוסק מזה כמה שנים בהוראה, הנחייה ומחקר יישומי של פרקטיקות מקומיות בחינוך (לדוגמא: חמ"מ - חינוך מקומי מקיים) ושינוי חינוכי קהילתי בעידן של גלובזלציה, פערים גדלים בחברה ושינוי אקלים. ראש תחום חינוך בהשל מאז 2010. 

מרכז השל עבורי: בית אנשים אהובים, בית מדרש לחלומות, שיח ורעיונות מלהיבים המאירים דרך לעתיד אחר.

ד"ר ג'רמי בנשטיין

 מנהל תחום כתיבה וידע

jeremy@heschel.org.il

Jeremy Benstein

 

 

 

ג'רמי עלה ארצה מארה"ב לפני יותר משלושים שנה עם חלום להפוך את ישראל לחברה למופת. חלום זה הוביל אותו לחבור לד"ר אילון שוורץ (המנכ"ל הראשון) ולייסד יחד את מרכז השל לקיימות. ג'רמי בעל תואר ראשון בבלשנות מאוניברסיטת הרווארד, תואר שני בספרות חז"ל, ודוקטוראט באנתרופולוגיה סביבתית מהאוניברסיטה העברית, עם מחקר בנושא הסביבה כגורם לכינון אזרחות משותפת בין יהודים ופלסטינים אזרחי ישראל.

הוא ניהל במשך 15 שנה את תכנית העמיתים לפיתוח מנהיגות סביבתית של מרכז השל, וגם מלמד מזה חמש שנים קורסים באתיקה סביבתית בבי"ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב. מעניין אותו במיוחד הנושא הרחב של קיימות ממבט של מדעי הרוח והחברה עם דגש על ערכים, תרבות ודת. הוא כתב את הספר The Way Into Judaism and the Environment, שהתפרסם ב 2006. הוא גם ערך את שתי המקראות של מרכז השל בחשיבה סביבתית ומקצועות הקיימות: "מקום למחשבה" ו"קיימות: חזון, ערכים, יישום." 

כעת הוא מנהל את ציר הידע של מרכז השל: מחקר, הגות, תיעוד ופרסומים בנושאי הקייימות.

מרכז השל עבורי: מקום של רישות, המחבר בין א/נשים, רעיונות, ועשייה, שהוא בו בזמן בית לרעינות וחדשנות, ובית לסוכני שינוי.

ד"ר ליה אטינגר 

מנהלת אקדמית, פיתוח ידע ותוכן, מנחה תכנית העמיתים

lia@heschel.org.il

Lia Ettinger

 

 

 

הצטרפה למרכז השל זמן קצר לאחר הקמתו ויחד עם ג'רמי פיתחה והנחתה את תוכנית העמיתים מהמחזור הראשון ועד היום. נושאי העניין והמחקר המרכזיים שלה כיום הם פיתוח פדגוגיות ליזמות כלכלית-חברתית ולחשיבה מערכתית וכן חקר הקשרים בין המערכת הכלכלית ובמיוחד המערכת הפיננסית לקיימות. במקביל לעבודתה במרכז השל היא עמיתה במכון שחרית לפוליטיקה חדשה, מנחה ומלמדת במכון מנדל למנהיגות חינוכית ומלמדת מבוא לקיימות לתואר שני בבית ספר פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב.

ליה היא בעלת תואר דוקטור בביולוגיה מהאוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלה ומחקר הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ברקלי ובאוניברסיטה העברית עסקו באבולוציה ובפילוסופיה של הביולוגיה. היא בוגרת של מכון מנדל למנהיגות חינוכית ועסקה בפיתוח המודל של "קהילות חשיבה" במסגרת מכון ברנקו וייס בבתי ספר שונים ברחבי הארץ. את נושא הקיימות ליה התחילה ללמוד ולחקור באופן אוטודידקטי לפני כשלושים שנה  ומאז היא עוסקת בהנגשת הידע והחיבורים שבין מדע- חברה- כלכלה ותרבות.

מרכז השל עבורי: הוא בית וחממה של רעיונות ואנשים שפועלים ביחד ולחוד על מנת ליצור את המעבר הגדול והחיוני לקיימות.

שחר כהנוביץ'

מנהל המרכז ללימודי קיימות

shachark@kayamut.org.ilShachar Kananovich

 

 

 

בעל תואר ראשון בחינוך, הוראת המדעים והתמחות בחינוך דמוקרטי וחינוך לקיימות מסמינר הקיבוצים ותואר שני בלימודי סביבה מאוניברסיטת ת"א. בעל ניסיון רב בהדרכה, הוראה והנחיית תהליכים לקידום קיימות. בעבר ריכז את תהליך הטמעת ערכי הקיימות במכללת סמינר הקיבוציםום מנהל את המרכז ללימודי קיימות במרכז השל ומנחה בחלק מתכניות המרכז, ומלמד במכללת סמינר הקיבוצים חינוך לקיימות 

מרכז השל עבורי: מקום מעורר השראה המחבר בין אי נחת מבורך לחזון של חברה ומקום שטוב לחיות בהם. 

רן רביב

מנהל תחום קיימות מקומית

ran@kayamut.org.ilRan Raviv

 

 

 

חבר הקיבוץ העירוני תמוז בבית שמש. ניהל את תוכנית נבחר"ת - נוער בונה חברה אחרת, תוכנית חינוכית ארצית, שהטמיעה בבתי ספר על יסודיים מכל המגזרים, תכני כלכלה וחברה והכשירה מורות ומורים להתמודדות עם התכנים בכיתות. בהמשך ניהל את הקואופרטיבים למזון של עמותת סינגור קהילתי, ואת עמותת קהילה שליד הקיבוץ העירוני תמוז. בעקבות ההבנה שהחסר לפעילות של ארגונים חברתיים הוא רישות, שיאפשר פיתוח ידע וצמיחה קדימה עבר להקים את מרחב קיימות ברשת הקהילות המשימתיות. על בסיס עבודתן של הקהילות האלו בקידום קיימות עם אוכלוסיות מודרות, הקים את מיזם מרכזי קיימות מקומיים בשותפות עם מרכז השל והמשרד להגנת הסביבה. בעקבות העבודה המשותפת הצטרף לצוות המרכז לקיימות מקומית במרכז השל.

מרכז השל עבורי: הוא מקום בו ניתן להטמיע את החלומות בתוכנית העבודה ולמצוא לכך שותפים טובים בצוות.

יואב אגוזי

מנהל תכנית עמיתי השל

yoav@heschel.org.ilYoav Egozi

 

 

 

עוסק שנים רבות בתחומי סביבה, חינוך וקהילה ממגוון זוויות. גר ביהוד ופעיל שם בהקמת בוסתן קהילתי. מיוזמי טרנזישן ישראל, וחבר ברשת הטרנזישן העולמית.

מתעניין באנשים ובקהילות, בעירוניות, ובדרכים בהן ניתן לקדם שינוי. פועל לקידום אג'נדות אלו במגוון דרכים החל ממחקר על קיימות עירונית במכון ירושלים לחקר ישראל ועד ניסיונות שונים המתועדים באתר "בידיים".

מתכנן ומורה לפרמקלצ'ר. בעבר, עסק בבנייה באדמה והיה שותף בהקמת "חווה ואדם" - חווה אקולוגית חינוכית במודיעין, ולימד ב"מיתר – בית לחינוך דיאלוגי", בבית-אורן. 

בעל תואר שני בלימודי סביבה באוניברסיטת תל-אביב. במסגרת התואר כתב תזה על יוזמת הטרנזישן בישראל והיה חבר במעבדה לתכנון סביבה וקהילה באוניברסיטת תל-אביב. ותואר ראשון בחינוך דמוקרטי והוראת מדעי הסביבה בסמינר הקיבוצים.

מרכז השל עבורי: 
מגדלור של קיימות בישראל. מפיץ הלאה את אור הקיימות והתקווה, ומהווה מקום מפגש לאנשים אכפתיים.

רוני ארז

מנהלת פיתוח במרכז לקיימות מקומית

rony@kayamut.org.il 

rony erez

 

 

 

יועצת סביבתית עם התמחות לקיימות, קהילה ופיתוח. למדה גיאוגרפיה באוניברסיטה העברית וכבר במהלך התואר הראשון התמקדה בנושאים של סביבה וקיימות. בתום הלומודים נסעה בעקבות תשוקתה לאנגליה ולמדה בקיימברידג' תואר שני בלימודי סביבה, חברה ופיתוח. באנגליה עבדה בתור יועצת סביבתית ולאחר חזרתה לארץ החלה לעבוד בעיריית חולון בתור מנהלת קיימות ופרויקטים סביבתיים. ב-2014 השתתפה בקורס 'תכנון אסטרטגי לרשויות מקומיות' שגרם לה להתחבר לגישה ההוליסטית של מרכז השל. כיום היא מנהלת במרכז לקיימות מקומית. 

מרכז השל עבורי: 

מקור לידע והשראה.

מאירה הנסון

רכזת הערכה ומדידה

meira@heschel.org.ilMeira Hanson

 

 

 

עברה לירושלים כסטודנטית ונשארה שם מתוך אמונה שערים הן המקום לחולל בו שינוי לקיימות. חוקרת, כותבת, עורכת ומרצה, עם רקע של 20 שנה בתחום הקיימות. יש לה עניין מיוחד בפרויקטים היוצרים ידע רלוונטי לעשיה חברתית, בחשיבה מקורית אודות ההיבטים החברתיים של קיימות וביצירת שיח משותף עם תחום קידום הבריאות. בוגרת תכנית העמיתים של מרכז השל (מחזור ו') ובעלת תואר ראשון במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת Keele באנגליה.

בעברה חוקרת ורכזת פרסומים ב'תחבורה היום ומחר', חוקרת בצוות של Worldwatch Israel ורכזת החלק הישראלי של פרויקט אירופאי בנושא 'מעורבות הציבור במחקר ומחקר מעורב בחברה', בחסות מרכז השל. במסגרות אלה ואחרות כתבה דו"חות על מדיניות תחבורה ועל הגנת הצרכן בתחבורה ציבורית, ערכה חוברת על כלכלה מקומית מקיימת וכתבה פרקים למגוון פרסומים. במרכז השל מאירה כותבת בקשות לקרנות, אחראית לנושא ההערכה ולתכלול שיתופי פעולה מחקריים עם האקדמיה. בנוסף, היא מלמדת מזה עשור קורס על סביבה וקיימות במסלול קידום בריאות של התואר השני בבריאות הציבור באוניברסיטה העברית.

מרכז השל עבורי: המקום שמחבר בין התיאוריה והפרקטיקה של קיימות: אינקובטור לרעיונות שגם מאפשר ומקדם סינרגיות  בין אנשים, שיהפכו את הרעיונות למציאות.

נטי זית

מנחה בתכנית העמיתים

נטי זית

 

 

מנחה את תכנית העמיתים של מרכז השל. בעלים ומנהלת של מכון מחקר איכותני להתנהגות צרכנים "נטי זית" ויועצת לחברות המובילות במשק. מנסה לבנות את הגשר בין הידע והניסיון שנצבר בעולם השיווק לבין רעיונות לחיים צודקים, בריאים ומקיימים.

 

 

 

 

תמרה שרון רוס

מנהלת כספים ופיתוח משאבים

tamara@heschel.org.ilTamara Sharon Ross

 

 

 

תמרה גדלה והתחנכה ברמת אביב הירוקה בתל אביב. למדה באוניברסיטת תל אביב פסיכולוגיה וכלכלה. היגרה לארה"ב לאחר התואר הראשון, שם עבדה בארגון היהודי "הילל" כמלווה וסגנית תכנית השליחים לקמפוסים "עמיתי ישראל" של הסוכנות היהודית. למדה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס וסיימה תואר שני בכלכלה יישומית. במהלך השנתיים האחרונות בארה"ב ניהלה פרויקט חדשני לחינוך וחיבור יהודים צפון-אמריקנים לישראל. לאחר עשר שנים בוושינגטון הבירה חזרה לעיר מולדתה והחלה לעבוד במרכז השל.

מרכז השל עבורי: מקום חם עם אנשים טובי לב, חכמים וישרים.

לטיסיה בלנקלדר

אחראית כספים

leticia@heschel.org.ilLeticia Blanklader

 

 

 

ילידת אורוגוואי, מתגוררת במרכז תל אביב, מחוברת לעשייה מקומית ולאורח חיים מקיים. למדה הנדסת תעשייה וניהול, במגמת ייצור במכללה למנהל. ב-15 שנים האחרונות רכשה ניסיון רב בהקמה וניהול עסקים שונים בתחום המזון.

מרכז השל עבורי: בית, מקום אופטימי עם עשייה מבורכת למען עולם טוב יותר.

דנה אפרתי פיליפ

מרכזת תחום אנרגיות מתחדשות

דנה אפרתי פיליפ

 

 

חוקרת, יועצת ופעילה בנושאי מערכות מזון מקיימות, אפידמיולוגיה של תזונה וסביבה, ביטחון תזונתי וחקלאות מוכוונת-תזונה. בוגרת תוכנית עמיתי הגליל של מרכז השל. דוקטורנטית באוניברסיטת בן-גוריון בב"ש. לאחרונה עבדתי כיועצת פרלמנטרית בכנסת וקידמתי בעיקר נושאי אנרגיות מתחדשות והגנת הסביבה וכעת אני מרכזת את תחום האנרגיות המתחדשות במרכז השל. אל מול קריסת האקלים אני מוצאת תקווה בפעולה בכל המישורים – מחקר, לובי ואקטיביזם.

טבעונית. משתדלת לטוס כמה שפחות. כשלא נוסעת ברכבת, גרה במושב בוסתן הגליל עם שני גורי אדם, שני גורי כלב וכמה גורי חתול. שותלת צמחים צופניים באובססיביות ושומרת על המגוון הביולוגי במשק. מוסקת בעצמי את שמן הזית שלי ומנסה לגדל לבד את הירקות שלי. שרה, מנגנת וכותבת שירים.

 

 

 

 

מנכ"לים בעבר

ד"ר אילון שוורץ

shaharit@shaharit.org.il

מנכ"ל מייסד, הוביל את מרכז השל בין השנים 1997-2012. כיום מנהל את מכון שחרית.

ד"ר אורלי רונן

מנכ"לית בין השנים 2012 ו- 2014, ממייסדי הארגון. ומקימת המרכז לקיימות מקומית. כיום חברת סגל ומנהלת המעבדה לחדשנות וקיימות עירונית בבית הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל אביב.

ד"ר דויד דוניץ

davidd@heschel.org.il

מנכ"ל בין השנים 2014-2016.

בוגר תוכנית עמיתים מחזור א'. מהמייסדים של הרשת הירוקה במסגרת תוכנית קרב למעורבות בשיתוף עם מרכז השל בשנת 1998. ניהל  את הרשת במשך כעשור.

בעל דוקטורט בחינוך מאוניברסיטת חיפה בנושא חינוך סביבתי וחינוך לקיימות בראייה ביקורתית. פרסם מספר מאמרים על חינוך לקיימות כחינוך טרנספורמטיבי ועוסק מזה כמה שנים בהוראה, הנחייה ומחקר יישומי של פרקטיקות  מקומיות בחינוך (לדוגמא: חמ"מ - חינוך מקומי מקיים) ושינוי חינוכי קהילתי בעידן של גלובזלציה, פערים גדלים בחברה ושינוי אקלים. ראש תחום חינוך בהשל מאז 2010.