תכנית העמיתים של מרכז השל

תמה הגשת המועמדות למחזור העמיתים י"ח. בהצלחה למועמדים ולמשתתפים!

המועמדות למחזור י"ט תפתח באפריל 2018. מתעניינים? השאירו פרטים בטופס זה ונחזור אליכם באפריל.

בתוך עולם שדוהר בנתיב שמוגדר כ"קידמה", ובתוך תרבות שמקדשת ערכים כמו "מהר", "הרבה" ו"שלי", מתגלים לא מעט סימני שאלה בנוגע למחירי הדרך והשפעותיה על הסביבה שאנו משאירים אחרינו, על החברה בה אנו חיים, ועל הערכים שמניעים את החברה הזו.

כיום יש כבר הכרה עולמית בחומרת המשבר הסביבתי-חברתי שקיבלה ביטוי בחתימת הסכם האקלים בפריז לפני שנתיים (12 דצמבר 2015). יותר ויותר, במעגלים הולכים ומתרחבים, הולכת וגוברות הבנות שהעולם זקוק להתחדשות מערכות תומכות החיים ולא רק לשימור הקיים, שעלינו לבנות מערכות כלכליות חדשות שלא פועלות רק מתוך מטרה "להשיג יותר", אלא כדי להשיג "טוב יותר", ושמגוון ושונות הם לא רק הדרך של המערכת הטבעית לשגשג, אלא גם נכס אנושי ותרבותי שיש לשמר ולצמוח ממנו.

במרכז השל לקיימות, אנחנו מאמינים בכוח של אנשים לשנות, להנהיג, להפשיל שרוולים וליזום מציאות. תכנית העמיתים של מרכז השל מכשירה כבר למעלה מעשור וחצי מנהיגות חכמה ויצירתית לקידום חברה מקיימת בישראל. אם את או אתה מרגישים ומאמינים שאפשר לקדם מקום שטוב לחיות בו, ויש לכם עניין לקחת חלק יזום ופעיל ביצירתו – יתכן ותכנית העמיתים היא המקום הנכון עבורכם. התכנית מיועדת לאנשי עשייה וחזון מכל תחומי החיים, ומתמקדת בגישות, ידע, תפישות עולם ובהקניית כלי חשיבה ועשייה לקידום אורח חיים מקיים בחברה הישראלית.

https://www.youtube.com/watch?v=tLoVYMFFoLE

יעלי אטשטיין, ביולוגית, חוקרת ויועצת סביבתית

כעת, משפחת בוגרי העמיתים מונה כשלוש מאות חברים - נשים וגברים בעלי ידע, מוטיבציה והשפעה שבונים עתיד טוב יותר לחברה הישראלית. רבים מהמובילים בשדה הקיימות בישראל הם בוגרי התוכנית. בין הבוגרים/ות: חברי כנסת, נשות ממשל, מנהלים בכירים בתעשייה, נשות תקשורת מובילות, מתכננים ואדריכליות, יזמים, נשות חינוך, משפטנים, מנהיגות לשינוי חברתי ופעילים רבים.

מסיימי ומסיימות התכנית מיישמים את ניסיונם בעשייה לקידום קיימות בישראל: חברה בעלת כלכלה חסונה ודמוקרטית, חברה צודקת לכל אזרחיה וסביבה בריאה, מגוונת ויצרנית, לדור הזה ולדורות הבאים.

התוכנית מבוססת על עקרונות של למידה משמעותית, שמתורגמת למוטיבציה אישית, עבודת צוות ועשייה שמתחילה כבר בתוך תקופת התוכנית.

מיתרונות התוכנית

 • תכנית מקיפה - כ 250 שעות של הרצאות, דיונים, סדנאות וסיורים.

 • מעשי ויישומי - כל משתתף מגבש תכנית פעולה אישית בתחומו המקצועי.

 • דוגלים בקיימות - מיזוג של עקרונות אקולוגיים, חברתיים, כלכליים, פוליטיים ותרבותיים.

 • לימוד מגוון וחוויתי - סדנאות, הרצאות מאנשי אקדמיה ומהשטח, דיונים מרתקים, לימוד מקרי בוחן, סיורים המזמנים היכרות מזווית אחרת עם החברה בישראל, וגם ייעוץ אישי.

 • הצטרפות למשפחת הבוגרים - רישות חברתי נרחב, קבוצות תמיכה ועזרה הדדית.

 • איכות אנושית - תנאי קבלה מחמירים מבטיחים דיון ממוקד ברמה גבוהה.

תכנית הלימודים

מטרות התכנית

 • תכנית העמיתים מבקשת לפתח בקרב משתתפיה ויחד עם משתתפיה דרכי חשיבה ומסגרות עשייה חדשות ואפקטיביות להשפעה על המציאות הישראלית מתוך ראיה בין-תחומית רחבה של סביבה, חברה וכלכלה.

 • התכנית תקדם עשייה במגוון זירות, מקידום מדיניות עירונית ולאומית ועד למעורבות אזרחית וקהילתית.

 • התכנית תתרגם באופן יצירתי את גודל האתגר לעשייה מקצועית ולאורח חיים מקיים במגזרים העסקי, הציבורי והאזרחי.

קהל יעד

התוכנית מיועדת לכ 25 נשים וגברים הפועלים בתחומים ומקצועות שונים, הרואים את עצמם כסוכני שינוי בחברה הישראלית, ומחויבים לקידום עשייה סביבתית-חברתית. אנו מחפשים אנשים עם מעוף, יכולת אינטלקטואלית גבוהה וכושר פעולה.

עלות התכנית

עלות התכנית היא 25,000 ש"ח למשתתף, אך מסובסדת כך שכל משתתף משלם 8,500 ש"ח הכוללים, בנוסף לתוכנית עצמה, את כל הסיורים, הסדנאות וכו'. יש מספר מוגבל של מלגות לסיוע נוסף בתשלום שכר הלימוד. מי שיכול/ה לשלם סכום גבוה יותר, יקל עלינו לסבסד משתתפים אחרים.

מרכיבי התוכנית

המרכיב המשמעותי ביותר בתוכנית הוא עצם העובדה שקבוצה מאד איכותית של אנשים הבאים מרקעים מגוונים ומכל חלקי החברה הישראלית נפגשת על בסיס קבוע יום בשבוע במשך חודשים רבים ועוסקת בקיימות ובדרכים לשינוי המציאות.

התוכנית משלבת - ידע, סדנאות, תרגילים וסיורים, ועשיה קבוצתית ואישית:

 • ידע – היכרות מעמיקה עם חלק ניכר מ"עמודי התווך" של תפישת הקיימות, בתחומי הסביבה והשפעות סביבתיות, כלכלה, נחלת הכלל, תרבות הצריכה, תאוריות שינוי חברתי, צדק חברתי, ועוד נושאי ליבה רבים. תפקיד הידע המוגש בתוכנית הוא להציג את נושאי הקיימות מכיוונים אשר יתנו תפישת עומק ורוחב מספקת להתמודדות ממשית עם המשבר, ותהווה בסיס ללמידה טרנספורמטיבית. תחום הידע משלב את החומרים העדכניים ביותר יחד עם "נכסי צאן ברזל" שעיצבו את תפישת הקיימות בעשורים האחרונים.

 • כלים וסדנאות – תהליך שינוי אישי הוא חלק בלתי נפרד מיצירת שינוי חברתי, והוא מהווה חלק בלתי נפרד מהתוכנית – יכולות אישיות, אתגרים אישיים, והזדמנויות מובנות ל"קפיצות מדרגה" אישיות.

 • תרגילים והתנסויות בשטח – התוכנית מכילה כחלק מובנה ממנה הזדמנויות להפשלת שרוולים ולמידה מתוך הזדמנויות בשטח מסוג learning by doing שפירותיה הם חסרי תחליף.

 • עשייה קבוצתית ושיתופי פעולה – אנו רואים בכל קבוצה מאגר נדיר של יכולות, כישורים וקשרים, שמהווים אוצר של ממש שעשוי לבוא לידי ביטוי בשיתופי פעולה אמיצים ורבי שנים קדימה.

 • היכרות עם קהילת הבוגרים ועם האנשים המובילים את השינוי הסביבתי בישראל – אנו דואגים להביא את המרצים הטובים ביותר ואת הדמויות הבולטות בשינוי והטמעת הקיימות בישראל. "לגמרי במקרה" קרה ורבים מאד מהם נמנים גם על קהילת הבוגרים... מעבר לזה בכל שנה מתקיימים אירועי ומפגשי בוגרים אליהם מוזמנים כמובן גם חברי המחזור הנוכחי. 

 • הכוונה אישית – בסופו של דבר, חשיבותה של התוכנית מתמצה למה שקורה אחריה... חלק מתפקידי ההנחייה הוא לנסות ולעזור לקידום המסלול האישי של כל עמיתה ועמית, תוך מתן ההכוונה הטובה ביותר שניתן על מנת שבסוף השנה "יצאו אל העולם" מצויידים בגישות, הכלים, והידע הספציפיים לשינוי המציאות. 

https://www.youtube.com/watch?v=ZMzOaKFeYo0

דניאלה פרוסקי שיאון, מנהלת אחריות תאגידית, שטראוס

מסגרת התוכנית

נכון לעכשיו, התכנית מתוכננת להפתח באוקטובר 2017 עד סוף יוני 2018 – ימי רביעי (ימים מלאים) בת"א, ועוד 3-4 סיורים וסמינרים בני יומיים (התאריכים ימסרו מראש עוד לפני תחילת התוכנית – ההשתתפות חובה!).

תהליך קבלה לתכנית - נסגרה האפשרות להגיש מועמדות למחזור י"ח

https://www.youtube.com/watch?v=XD7QSdMz5bc

אולפת חיידר, מובילה תהליכי שינוי ב"בית הגפן"

בוגרי תכנית העמיתים של מרכז השל