המרכז ללימודי קיימות

בבסיסה, תפישת הקיימות היא כלי לבחינת חיות וחיוניות של מערכות חברתיות. באמצעותה ניתן לבחון מערכת, מנגנון, דפוס פעולה, ארגון וכדומה, בכל קנה מידה. ההנחה היא, שאם נבחן מגוון היבטים חברתיים, היבטים כלכליים והיבטים סביבתיים של אותה מערכת או ארגון, בטווחי זמן קצרים וארוכים, וברמות המקומיות והגלובאליות, נוכל להבין כיצד יש לקדם שינוי ופתרונות מערכתיים המיטיבים עם כלל מרכיבי אותה המערכת, לאורך זמן ובצורה בת קיימא. תפישת הקיימות מזמנת חשיבה מערכתית, במעלה הזרם ולא בקצה הצינור, וחשיבה ערכית מהמעלה הראשונה – רגישה חברתית וסביבתית, כזו המבקשת לקדם מקום שטוב לחיות בו ואיכות חיים לכל.

בכדי להפעיל את כלי החשיבה של השקפת עולם זו, צריך להכיר לעומק מושגי יסוד כמו נחלת הכלל, המשבר הסביבתי-חברתי העמוק, חשיבת מערכות ומורכבות מערכות (System thinking), כלכלה בת קיימא, קיימות מקומית, חוסן קהילתי ועוד, להעמיק במגמות ואתגרים מקומיים וגלובליים, לבחון מה לכל זה לזהויות שאנחנו מחזיקים ולתרבויות בהן אנו חיים, וכמובן, לנקוט עמדה ולעצב מציאות חדשה.

זה מה שאנחנו מבקשים לעשות בתכניות שלנו. מוזמנים להצטרף אלינו למסע

תכניות למידה מרכזיות:

תכנית העמיתים של מרכז השל

יותר ויותר, במעגלים הולכים ומתרחבים, הולכת וגוברות הבנות שהעולם זקוק להתחדשות של מערכות תומכות חיים ולא רק לשימור הקיים, שעלינו לבנות מערכות פיננסיות חדשות שלא פועלות רק מתוך מטרה"להשיג יותר", אלא כדי להשיג "טוב יותר", ושמגוון ושונות הן לא רק הדרך של המערכת הטבעית לשגשג, אלא גם נכס אנושי ותרבותי שיש לשמר ולצמוח ממנו...(להמשך קריאה)

סטטוס - בקרוב תפתח ההרשמה למחזור י"ח'

תכנית עמיתי האקלים בגליל - برنامج اصدقاء المناخ في الجليل

"עמיתי האקלים בגליל" הינה תכנית רב-שנתית, המתייחסת לאתגר המשותף של שינוי אקלים כקטליזטור לשיתוף פעולה בין ערבים ויהודים בגליל, בכדי לקדם חדשנות כלכלית ואחריות חברתית וסביבתית באזור... 

"أصدقاء المناخ في الجليل" هو برنامج لعدة سنوات، ويتطرق إلى التحدي المشترك المتمثل في تغير المناخ وكعامل محفز للتعاون بين العرب واليهود في الجليل، من أجل تشجيع الابتكار الاقتصادي والمسؤولية الاجتماعية والبيئية في المنطقة... (להמשך קריאה)

סטטוס - בקרוב תפתח ההרשמה למחזור ב'

קורס תכנון אסטרטגי לקיימות ברשויות מקומיות, מחזור י', דצמבר 2017

סביבת המגורים שלנו משתנה, ברחובות הערים קמות שכונות אוהלים, בחדרי הזבל מוצבים פחים חומים לפסולת אורגנית, דפוסי הגשם משתנים, העולם מתחמם, ערים הופכות לשחקניות מרכזיות בזירת המדיניות העולמית. רוב האוכלוסייה בישראל חיה בערים והערים הופכות למוקד השאלה: מהו מקום שטוב לחיות בו? (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

חינוך לקיימות: למידה מהצלחות ומגמות לעתיד, מחזור ג', ינואר 2018

החינוך הסביבתי והחינוך לקיימות זכו לקפיצת מדרגה בשנים האחרונות. העוסקים במלאכה, אם ביחידות הסביבתיות ובאיגודי הערים, אם ברשויות המקומיות ובמוסדות החינוך, צברו ניסיון וידע מקצועי וחינוכי רבים. בו בזמן, מתפתחים בארץ ובעולם מודלים מרתקים ומגמות מתפתחות לכיוונים חדישים בקידום קיימות (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

השתלמות: גלובליזציה וחינוך למעורבות אזרחית במשבר החברתי והסביבתי, מחזור ג', תשע"ז

מדוע 795 מיליון בני-אדם סובלים בימנו מרעב בזמן שלא חסר מזון בעולם? מהם מבני הכוח בכלכלה ובפוליטיקה העולמית שמשמרים את המצוקה של העולם העני? מהי המשמעות של משבר האקלים? כיצד חינוך יכול לאפשר לתלמידים להבין את המשברים שעומדים בפני האנושות, ולהשתתף בפעולות אזרחיות שמבקשות לקדמם לקראת פתרונות דמוקרטיים והוגנים? (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת