המרכז ללימודי קיימות

בבסיסה, תפישת הקיימות היא כלי לבחינת חיות וחיוניות של מערכות חברתיות. ההנחה היא, שאם נבחן מגוון היבטים חברתיים, היבטים כלכליים והיבטים סביבתיים של אותה מערכת או ארגון, בטווחי זמן קצרים וארוכים, וברמות המקומיות והגלובאליות, נוכל להבין כיצד יש לקדם שינוי ופתרונות מערכתיים המיטיבים עם כלל מרכיבי אותה המערכת, לאורך זמן ובצורה בת קיימא. תפישת הקיימות מזמנת חשיבה מערכתית, במעלה הזרם ולא בקצה הצינור, וחשיבה ערכית מהמעלה הראשונה – רגישה חברתית וסביבתית, כזו המבקשת לקדם מקום שטוב לחיות בו ואיכות חיים לכל.

בכדי להפעיל את כלי החשיבה של השקפת עולם זו, צריך להכיר לעומק מושגי יסוד כמו נחלת הכלל, המשבר הסביבתי-חברתי העמוק, חשיבת מערכות ומורכבות מערכות (System thinking), כלכלה בת קיימא, קיימות מקומית, חוסן קהילתי ועוד, להעמיק במגמות ואתגרים מקומיים וגלובליים, לבחון מה לכל זה לזהויות שאנחנו מחזיקים ולתרבויות בהן אנו חיים, וכמובן, לנקוט עמדה ולעצב מציאות חדשה.

זה מה שאנחנו מבקשים לעשות בתכניות שלנו. מוזמנים להצטרף אלינו למסע

תכניות למידה מרכזיות:

תכנית העמיתים של מרכז השל

יותר ויותר, במעגלים הולכים ומתרחבים, הולכת וגוברות הבנות שהעולם זקוק להתחדשות של מערכות תומכות חיים ולא רק לשימור הקיים, שעלינו לבנות מערכות פיננסיות חדשות שלא פועלות רק מתוך מטרה"להשיג יותר", אלא כדי להשיג "טוב יותר", ושמגוון ושונות הן לא רק הדרך של המערכת הטבעית לשגשג, אלא גם נכס אנושי ותרבותי שיש לשמר ולצמוח ממנו...(להמשך קריאה)

סטטוס - נסגרה רשימת המועמדים למחזור י"ח. בהצלחה!

תכנית עמיתי הגליל - برنامج أصدقاء الجليل

מרכז השל לקיימות ואיגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה מזמינים אותך להצטרף לתוכנית מנהיגות גלילית, רב תרבותית ומאתגרת, שתפקידה להכיר לעומק את נושא האקלים על היבטיו הגלובליים והאזוריים, הכלכליים והפוליטיים, ובעיקר על המקום של כל אחת ואחד מאתנו ביצירת השינוי בתוך מציאות שלא באמת מחכה לנו.

مركز هيشل من أجل الاستدامة واتحاد مدن لجودة البيئة حوض البطوف يدعونكم للانضمام الى برنامج قيادة جليلة، متعددة الثقافات ومثير للتحدي،  يهدف البرنامج للتعرف بعمق على قضية المناخ على جوانبه العالمية والإقليمية الاقتصادية والسياسية، وبالأخص على ماكنة كل واحد وواحدة مننا في خلق التغيير في واقع لا ينتظرنا حقا.

 (להמשך קריאה)

סטטוס - אלו ימים אחרונים להגשת המועמדות למחזור ב'!

ייחודי לבוגרי תכניות השל - קורס מאמנים לקיימות, מחזור ב'

נפתחה ההרשמה לקורס שיעסוק בכלים להבנה עמוקה על תהליכי שינוי אישיים ובמגוון כלים מעולם האימון שכל מטרתם היא סגירת הפער - להפוך רעיון למציאות. התכנית מיועדת לבוגרים שמרגישים שיש להם את הרצון ללמוד ללוות סוכני שינוי בשדה - אם כיזמים ואם כמטמיעי תפישות של קיימות וחדשנות במערכות קיימות. מספר המקומות מוגבל! (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה

קורס תכנון אסטרטגי לקיימות ברשויות מקומיות, מחזור י', דצמבר 2017

סביבת המגורים שלנו משתנה, ברחובות הערים קמות שכונות אוהלים, בחדרי הזבל מוצבים פחים חומים לפסולת אורגנית, דפוסי הגשם משתנים, העולם מתחמם, ערים הופכות לשחקניות מרכזיות בזירת המדיניות העולמית. רוב האוכלוסייה בישראל חיה בערים והערים הופכות למוקד השאלה: מהו מקום שטוב לחיות בו? (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

חינוך לקיימות: למידה מהצלחות ומגמות לעתיד, מחזור ג', ינואר 2018

החינוך הסביבתי והחינוך לקיימות זכו לקפיצת מדרגה בשנים האחרונות. העוסקים במלאכה, אם ביחידות הסביבתיות ובאיגודי הערים, אם ברשויות המקומיות ובמוסדות החינוך, צברו ניסיון וידע מקצועי וחינוכי רבים. בו בזמן, מתפתחים בארץ ובעולם מודלים מרתקים ומגמות מתפתחות לכיוונים חדישים בקידום קיימות (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

השתלמות מורים/מורות: גלובליזציה וחינוך למעורבות אזרחית במשבר החברתי והסביבתי, מחזור ג', תשע"ז

מדוע 795 מיליון בני-אדם סובלים בימנו מרעב בזמן שלא חסר מזון בעולם? מהם מבני הכוח בכלכלה ובפוליטיקה העולמית שמשמרים את המצוקה של העולם העני? מהי המשמעות של משבר האקלים? כיצד חינוך יכול לאפשר לתלמידים להבין את המשברים שעומדים בפני האנושות, ולהשתתף בפעולות אזרחיות שמבקשות לקדמם לקראת פתרונות דמוקרטיים והוגנים? (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת

השתלמות מורים/ות: משבר האקלים

מהו משבר האקלים ועד כמה הוא חמור? מדוע אומרים שאנחנו הדור הראשון שמבין את משבר האקלים אבל גם הדור האחרון שעוד יכול לפעול לפני ההתחממות הגלובלית תחצה את נקודות האל-חזור ותצא משליטת בני-האדם? מהן נקודות האל-חזור? מהו תקציב הפחמן שנותר לנו בכדי למנוע חלק משמעותי ממשבר האקלים? מהו המתווה שקהילת המדע מציעה בכדי למנוע חלק משמעותי ממשבר האקלים? מהו הקונפליקט בין העמדה של קהילת המדע לבין העמדה של תעשיית הדלקים הפחמניים? (להמשך קריאה)

סטטוס - פתוח להרשמה מוקדמת