חברי צוות מרכז השל לקיימות

Victor Weis

ויקטור וייס

מנכ"ל מרכז השל לקיימות

victor@heschel.org.il 

איש חינוך, סביבה וידיעת הארץ, יזם, מנהל, מעורר השראה ויצירתי, בעל חזון ומעוף. בוגר תכנית העמיתים של מרכז השל מחזור ו', ובוגר התכנית למנהיגות  חינוכית במנדל, בעל תואר ראשון בגיאוגרפיה וחינוך ותואר שני במנהל מערכות בריאות.

בעברו ניסיון רב בתחום ההדרכה והניהול, ייסד וניהל את תחום הגנת הסביבה בצה"ל, ובכלל זה, גיבש את המדיניות  ותפיסת  הניהול הסביבתי, הוביל את הקמת המערך הארגוני לניהול הסביבתי ואת הקמת "מנהל הגנת הסביבה". הקים את מערך הביקורת והבקרה בנושא סביבה, שימש נציג שר הביטחון בוועדות הכנסת ובהנהלת המשרד להגנת הסביבה. היה מיוזמי "תחרות מגן השר להגנת הסביבה ליחידות צה"ל", "שבוע מודעות לטבע והסביבה", תחרות צילום "צה"ל והסביבה", והקמת הקרן לתמיכה ביוזמות סביבתיות בצה"ל. יזם, הקים וניהל את תחום החינוך הסביבתי בצה"ל. היה ממקימי ומנהלי תחום ידיעת הארץ ומורשת בצה"ל.  מדריך טיולים ומרצה בכיר בתחומי החינוך, הקיימות, וידיעת הארץ.

לאחר 23 שנים בשירות צבאי, פרש לגמלאות ויצא לטיול משפחתי בעולם. לאחר שובו לישראל נבחר לכהן בפברואר 2016 כמנכ"ל מרכז השל לקיימות.

מרכז השל עבורי: המקום שבו הגות ומחקר פורצי דרך רוקמים חזון לעתיד שנרצה לגדל בו את ילדנו, ומטפח את המנהיגות שתהפוך את החזון למציאות.

חברי הצוות לפי א' - ב'

Yoav Egozi
יואב אגוזי

מנהל תכנית עמיתי השל

yoav@heschel.org.il

  

עוסק שנים רבות בתחומי סביבה, חינוך וקהילה ממגוון זוויות. אבא ובן זוג אוהב. חובב בישול (בעיקר עם ירקות) וגינון (בעיקר, איך לא, לקטוף יבול). גר ביהוד ופעיל שם בהקמת בוסתן קהילתי.

מיוזמי טרנזישן ישראל, וחבר ברשת הטרנזישן העולמית.
מתעניין באנשים ובקהילות, בעירוניות, ובדרכים בהן ניתן לקדם שינוי. פועל לקידום אג'נדות אלו במגוון דרכים החל ממחקר על קיימות עירונית במכון ירושלים לחקר ישראל ועד ניסיונות שונים המתועדים באתר "בידיים".

מתכנן ומורה לפרמקלצ'ר. בעבר, עסק בבנייה באדמה והיה שותף בהקמת "חווה ואדם" - חווה אקולוגית חינוכית במודיעין, ולימד ב"מיתר – בית לחינוך דיאלוגי", בבית-אורן. 

בעל תואר שני בלימודי סביבה באוניברסיטת תל-אביב. במסגרת התואר כתב תזה על יוזמת הטרנזישן בישראל והיה חבר במעבדה לתכנון סביבה וקהילה באוניברסיטת תל-אביב. ותואר ראשון בחינוך דמוקרטי והוראת מדעי הסביבה בסמינר הקיבוצים.

מרכז השל עבורי:
מגדלור של קיימות בישראל. מפיץ הלאה את אור הקיימות והתקווה, ומהווה מקום מפגש לאנשים אכפתיים.

Yael Oron

יעל אורון

רכזת קורסים במרכז ללימודי קיימות  ותפעול

yael@heschel.org.il

גרה בת"א. למדה עיצוב, אמנות וקואצ'ינג עסקי. עבדה בהפקת אירועים, תכנון נוף, עיצוב פנים והום סטיילינג. מבחינה אסתטית ורעיונית מעדיפה בפרוייקטים שלה להשתמש בקיים: "רהיטים מבית סבתא"או רהיטים שנזרקים לרחוב ולשפצם אם נדרש בשילוב הלקוח בעשייה זו תוך לימוד טכניקת צביעה ורסטורציה מה שמקיים תוצאה אקלקטית, יצירתית, אישית ומעצימה.

מרכז השל עבורי: מקום עם אנשים מעוררי השראה שאני מוצאת בו נקודות ממשק לערכים שחשובים לי בחיי האישיים והמקצועיים. 

Lia Ettinger

ד"ר ליה אטינגר 

מנהלת אקדמית, פיתוח ידע ותוכן, מנחה תכנית העמיתים

lia@heschel.org.il

ירושלמית מלידה, אמא לתמר וטל ובת זוג למייקל. הצטרפה למרכז השל זמן קצר לאחר הקמתו ויחד עם ג'רמי פיתחה והנחתה את תוכנית העמיתים מהמחזור הראשון ועד היום. נושאי העניין והמחקר המרכזיים שלה כיום הם פיתוח פדגוגיות ליזמות כלכלית-חברתית ולחשיבה מערכתית  וכן חקר הקשרים בין המערכת הכלכלית ובמיוחד המערכת הפיננסית לקיימות.במקביל לעבודתה במרכז השל היא עמיתה במכון שחרית לפוליטיקה חדשה, מנחה ומלמדת במכון מנדל למנהיגות חינוכית ומלמדת מבוא לקיימות לתואר שני בבית ספר פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב.

ליה היא בעלת תואר דוקטור בביולוגיה מהאוניברסיטה העברית. עבודת הדוקטורט שלה ומחקר הפוסט-דוקטורט באוניברסיטת ברקלי ובאוניברסיטה העברית עסקו באבולוציה ובפילוסופיה של הביולוגיה. היא בוגרת של מכון מנדל למנהיגות חינוכית ועסקה בפיתוח המודל של "קהילות חשיבה" במסגרת מכון ברנקו וייס בבתי ספר שונים ברחבי הארץ. את נושא הקיימות ליה התחילה ללמוד ולחקור באופן אוטודידקטי לפני כשלושים שנה  ומאז היא  עוסקת בהנגשת הידע והחיבורים שבין מדע- חברה- כלכלה ותרבות.

מרכז השל עבורי: הוא בית וחממה של רעיונות ואנשים שפועלים ביחד ולחוד על מנת ליצור את המעבר הגדול והחיוני לקיימות.

Leticia Blankledar

לטיסיה בלנקלדר

אחראית כספים

leticia@heschel.org.il

ילידת אורוגוואי, אמא של נגה, גיל והכלב ראסטה, נשואה לאיל. מתגוררת במרכז תל אביב, מחוברת לעשייה מקומית ולאורח חיים מקיים.למדה הנדסת תעשייה וניהול, מגמת ייצור במכללה למנהל. ב-15 שנים האחרונות רכשה ניסיון רב בהקמה וניהול עסקים שונים בתחום המזון.

אוהבת אנשים, תרבות, סביבה, מוזיקה, קולנוע ומדיטציה. מתאמנת בטאי-צ'י כעשור.

מרכז השל עבורי: בית, מקום אופטימי עם עשייה מבורכת למען עולם טוב יותר.

Jeremy Benstein

ד"ר ג'רמי בנשטיין

 מנהל את ציר הידע,
כולל מחקר ופרוסמים

jeremy@heschel.org.il

אבא לנעם ויונה, נשוי לפרופ' אנבל הרצוג, מרצה למחשבה מדינית, שהיא אמא לאוריאן, אדם ואריאל, וביחד יש להם גם (את החתולים) לאבל וקווין, וכולם ממלאים את ביתם בזכרון יעקב. ג'רמי עלה ארצה מארה"ב לפני יותר משלושים שנה עם חלום להפוך את ישראל לחברה למופת. חלום זה הוביל אותו לחבור לדר' אילון שוורץ (המנכ"ל הראשון) ולייסד יחד את מרכז השל לקיימות. ג'רמי בעל תואר ראשון בבלשנות מאוניברסיטת הרווארד, תואר שני בספרות חז"ל, ודוקטוראט באנתרופולוגיה סביבתית מהאוניברסיטה העברית, עם מחקר בנושא הסביבה כגורם לכינון אזרחות משותפת בין יהודים ופלסטינים אזרחי ישראל.

הוא ניהל במשך 15 שנה את תכנית העמיתים לפיתוח מנהיגות סביבתית של מרכז השל, וגם מלמד מזה חמש שנים קורסים באתיקה סביבתית בבי"ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב. מעניין אותו במיוחד הנושא הרחב של קיימות ממבט של מדעי הרוח והחברה עם דגש על ערכים, תרבות ודת. הוא כתב את הספר The Way Into Judaism and the Environment, שהתפרסם ב 2006. הוא גם ערך את שתי המקראות של מרכז השל בחשיבה סביבתית ומקצועות הקיימות: "מקום למחשבה" ו"קיימות: חזון, ערכים, יישום."

כעת הוא מנהל את ציר הידע של מרכז השל: מחקר, הגות, תיעוד ופרסומים בנושאי הקייימות.

מרכז השל עבורי: מקום של רישות, המחבר בין א/נשים, רעיונות, ועשייה, שהוא בו בזמן בית לרעינות וחדשנות, ובית לסוכני שינוי.

David Dunetz

ד"ר דויד דוניץ

ראש תחום חינוך

davidd@heschel.org.il

אבא לניר ואורי ובן זוג של שולי. גר בראש פינה. בוגר תוכנית עמיתים מחזור א'. נמצא הרבה בתל אביב עקב העיסוקים הרבים שמרכז השל מזמן לו ועוד כמה דברים חשובים כמו להיות חבר סגל בסמינר הקיבוצים וללכת על חוף הים. מהמייסדים של הרשת הירוקה במסגרת תוכנית קרב למעורבות בשיתוף עם מרכז השל בשנת 1998. ניהל  את הרשת במשך כעשור.

בעל דוקטורט בחינוך מאוניברסיטת חיפה בנושא חינוך סביבתי וחינוך לקיימות בראייה ביקורתית. פרסם מספר מאמרים על חינוך לקיימות כחינוך טרנספורמטיבי ועוסק מזה כמה שנים בהוראה, הנחייה ומחקר יישומי של פרקטיקות  מקומיות בחינוך (לדוגמא: חמ"מ - חינוך מקומי מקיים) ושינוי חינוכי קהילתי בעידן של גלובזלציה, פערים גדלים בחברה ושינוי אקלים. ראש תחום חינוך בהשל מאז 2010. מנכ"ל מרכז השל 2014- 2016.

מרכז השל עבורי: בית. אנשים אהובים, בית מדרש לחלומות, שיח ורעיונות מלהיבים המאירים דרך לעתיד אחר.

Meira Hanson

מאירה הנסון

רכזת קרנות ומענקים

meira@heschel.org.il

 

עברה לירושלים כסטודנטית ונשארה שם מתוך אמונה שערים הן המקום לחולל בו שינוי לקיימות.חוקרת, כותבת, עורכת ומרצה, עם רקע של 20 שנה בתחום הקיימות. יש לה עניין מיוחד בפרויקטים היוצרים ידע רלוונטי לעשיה חברתית, בחשיבה מקורית אודות ההיבטים החברתיים של קיימות וביצירת שיח משותף עם תחום קידום הבריאות. בוגרת תכנית העמיתים של מרכז השל (מחזור ו') ובעלת תואר ראשון במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת Keele באנגליה.

בעברה חוקרת ורכזת פרסומים ב'תחבורה היום ומחר', חוקרת בצוות של Worldwatch Israel ורכזת החלק הישראלי של פרויקט אירופאי בנושא 'מעורבות הציבור במחקר ומחקר מעורב בחברה', בחסות מרכז השל. במסגרות אלה ואחרות כתבה דו"חות על מדיניות תחבורה ועל הגנת הצרכן בתחבורה ציבורית, ערכה חוברת על כלכלה מקומית מקיימת וכתבה פרקים למגוון פרסומים. במרכז השל מאירה כותבת בקשות לקרנות, אחראית לנושא ההערכה ולתכלול שיתופי פעולה מחקריים עם האקדמיה. בנוסף, היא מלמדת מזה עשור קורס על סביבה וקיימות במסלול קידום בריאות של התואר השני בבריאות הציבור באוניברסיטה העברית.

מרכז השל עבורי: המקום שמחבר בין התיאוריה והפרקטיקה של קיימות: אינקובטור לרעיונות שגם מאפשר ומקדם סינרגיות  בין אנשים, שיהפכו את הרעיונות למציאות.

Shachar Kahanovich

שחר כהנוביץ'

מנהל המרכז ללימודי קיימות וחבר צוות במרכז לקיימות מקומית

shachark@kayamut.org.il

נשוי לתמר, אשת חינוך העוסקת באמנות וסביבה.בעל תואר ראשון בחינוך, הוראת המדעים והתמחות בחינוך דמוקרטי וחינוך לקיימות (סמינר הקיבוצים) ותואר שני בלימודי סביבה (אונ' ת"א). בעל ניסיון רב בהדרכה, הוראה והנחיית תהליכים לקידום קיימות. בעבר ריכז את תהליך הטמעת ערכי הקיימות במכללת סמינר הקיבוצים.

כיום מנהל את המרכז ללימודי קיימות במרכז השל ומנחה בחלק מתכניות המרכז, ומלמד במכללת סמינר הקיבוצים חינוך לקיימות.

מרכז השל עבורי: מקום מעורר השראה המחבר בין אי נחת מבורך לחזון של חברה ומקום שטוב לחיות בהם. 

יפעת להט

מנהלת אדמיניסטרטיבית

heschel@heschel.org.il

לאחר שרותה בחיל המודיעין עבדה בתחום ההי-טק כקניינית רכש. לאחר כ-5 שנים עברה לארצות הברית שם הקימה עסק לשיווק אמנות ולמדה על תחום הקיימות, חזרה לארץ ועבדה בתפקידי ניהול והדרכה עד שהצטרפה למרכז השל מתוך אמונה שניתן לעשות שינוי לטובה במדינה שבה אנו חיים. למדה פסיכולוגיה, קואצ'ינג ו-NLP ובמקביל לעבודה בהשל גם מלמדת אנגלית ומנחה יחידים לחיים מספקים ושמחים יותר.

מרכז השל עבורי: מקום עם אנשים איכפתיים וטובים המבקשים לעשות שינוי בסביבה שבה הם חיים. 

Lorit Lebovich

לורית ליבוביץ

מנהלת המרכז לקיימות מקומית

lorit@kayamut.org.il

גרה בתל אביב. בוגרת תואר ראשון בעיצוב תעשייתי בבצלאל ומסיימת תואר שני באיכות הסביבה בביה"ס פורטר ללימודי סביבה באוניברסיטת תל אביב.למרות האהבה הגדולה לעולם העיצוב בחרה בשינוי מקצועי מתוך רצון לפעול בעולם ערכים של שינוי חברתי וסביבתי. ניהלה פרוייקטים של החייאת מתחמים עירונים, שיתוף ציבור והפרדת אשפה ברשויות מקומיות במסגרת עבודה בחברות ייעוץ. הקימה את רשת מרכזי הקיימות המקומיים בשיתוף עם קהילות המשימה והמשרד להגנת הסביבהכיום מנהלת את המרכז לקיימות מקומית.

מרכז השל עבורי: בית, רשת, מקום שטוב לעבוד בו בדרך ליצירת מקום שטוב לחיות בו 

Eli Fink

אלי פינק

מנהל כספים

eli@heschel.org.il

גר במזכרת בתיה, נשוי לקשת, רופאה בביה"ח קפלן ואב ל-4 ילדים. מנהל כספים בעמותות מזה למעלה מ-10 שנים.

בתפקידו כמנהל כספים, אחראי על תקציב, תזרים, דוחות כספיים ועוד.

מרכז השל עבורי: מקום עם אנשים טובים.  

Irit Rotem
ד"ר עירית רותם

מנהלת תחום הבוגרים

iritr@heschel.org.il

מנהלת תחום הבוגרים במרכז השל, בוגרת מחזור ד'. חיה, חוקרת ומלמדת קיימות מעל 15 שנים. וטרינרית ומומחית בבריאות הציבור בהכשרתה אך מייקרית וסוכנת שינוי בהוויתה. משלבת בין חיבורים בעולם החומר והיצירה לבין חיבורים ויצירת רשתות לשינוי חברתי-סביבתי.

תושבת הנגב מעל 25 שנה, בו חיה עם בן זוגה גור, שהוא אקולוג ומורה לפרמקלצ'ר, ועם ארבעת בניהם. במשק הקימו וניהלו את מרכז אדמאמא לקיימות מעשית. שימשה כיועצת פסולת ומיחזור של המשרד להגנת הסביבה. הובילה את הקמת רשת הקהילות והפרוייקטים האקולוגיים GEN-Israel, הקימה את המכון לקיימות בנגב, ליוותה פרוייקטים סביבתיים בבתי ספר במגזר הבדואי בדרום. כיום חברת יוזמת הטרנזישן בפרדס חנה-כרכור.

מרכז השל עבורי: הוא עמוד הענן לפני המחנה, מקום להשראה. גשר רעיוני ושותפות לבניית עולם חדש מקיים והוגן. 

Ran Raviv

רן רביב

מרכז תחום קהילה וקיימות במרכז לקיימות מקומית, מנהל רשת מרכזי הקיימות המקומיים

ran@kayamut.org.il

חבר הקיבוץ העירוני תמוז בבית שמש. נשוי לעינת ואב לשלושה. ניהל את תוכנית נבחר"ת - נוער בונה חברה אחרת, תוכנית חינוכית ארצית, שהטמיעה בבתי ספר על יסודיים מכל המגזרים, תכני כלכלה וחברה  והכשירה מורות ומורים להתמודדות עם התכנים בכיתות. בהמשך ניהל את הקואופרטיבים למזון של עמותת סינגור קהילתי, ואת עמותת קהילה שליד הקיבוץ העירוני תמוז. בעקבות ההבנה שהחסר לפעילות של ארגונים חברתיים הוא רישות, שיאפשר פיתוח ידע וצמיחה קדימה עבר להקים את מרחב קיימות ברשת הקהילות המשימתיות. על בסיס עבודתן של הקהילות האלו בקידום קיימות עם אוכלוסיות מודרות, הקים את מיזם מרכזי קיימות מקומיים בשותפות עם מרכז השל והמשרד להגנת הסביבה. בעקבות העבודה המשותפת הצטרף לצוות המרכז לקיימות מקומית במרכז השל.

מרכז השל עבורי: הוא מקום בו ניתן להטמיע את החלומות בתוכנית העבודה ולמצוא לכך שותפים טובים בצוות.

Rohan Plaot

רוהאן פלאות

מנחה בתכנית העמיתים

rohan.snir@gmail.com

 

גר בכפר ורדים, נשוי לפאר.עוסק רבות בהחזרת הקסם לחיי האנושות מתוך שירות לאמא אדמה, בין השאר דרך תחום הקיימות. חי אורח חיים שאמני, המחובר לאדמה, לחוקיה, לתמורותיה, וחוגג את חגייה וטקסיה.

בוגר מחזור י' של תוכנית העמיתים, מנחה ומנהל תוכנית העמיתים בשנים האחרונות. פרסומאי לשעבר שהבין שהוא לא ממוקם נכון בעולם, ומתוך ההכרה הזו, הפך למרצה מבוקש ועסוק בתחום תרבות הצריכה והקשר שלה לקיימות, מתוך אמונה שהכרת המלכודת היא המפתח הראשון ליציאה ממנה. כמרצה, במיוחד מול צוותי חינוך, פוגש מאות מורות מורים וגננות בשנה, וזורע זרעים לשינוי תרבותי דרך אלו שאמונים על חינוך דור העתיד. רוהאן מאמין שהעולם הולך למקומות משונים, בתרבות שמחנכת להיסטריה, תזזיתיות, חוסר אכפתיות לכל מה שאינו אני (ומשפחתי הקרובה)  ונוחות מסרסרת, ומאמין שזו רכבת שאפשר ורצוי לרדת ממנה. עומל רבות כדי לזרוע זרעים של שינוי שמתעסקים ביופי והמופלאות של השונות, האחרות, והמגוון.

חי נפלא בלי טלפון סלולארי כבר מעל חמש שנים. מנווט עם ספר מפות, ודואג להגיע בזמן לפגישות. מנחה מעגלי קסם, סדנאות וקורסים בנושאי קיימות ויזמות לשינוי, ומאמין בכל ליבו שהאהבה תנצח.

מרכז השל עבורי: יותר מהכל, מרכז השל הוא עץ שמניב פירות קסומים, שאנשים שאוכלים ממנו, נוטים לשנות את חייהם. בין אם הם אוכלים את פירותיו על בסיסי קבוע, ובין זו חוויה שנחוותה לפני שנים רבות, הפירות הקסומים של העץ שהוא מרכז השל, נוטים להיות בלתי נשכחים, ואכילתן חוצה פעמים רבות את החיים ל"לפני" ו"אחרי".

Tamara Sharon Ross
תמרה שרון רוס

מנהלת פיתוח משאבים ושיווק

tamara@heschel.org.il

תמרה גדלה והתחנכה ברמת אביב הירוקה בתל אביב, בת לדוקטורית בחינוך ואב משורר. היתה פעילה בתנועת הצופים בילדותה. למדה באוניברסיטת תל אביב פסיכולוגיה וכלכלה. בשנה האחרונה לתואר הראשון פגשה את בן זוגה לעתיד ולאחר כשנה היגרה איתו לארצות הברית, שם עבדה בארגון היהודי "הילל" כמלווה וסגנית תכנית השליחים לקמפוסים "עמיתי ישראל" של הסוכנות היהודית. למדה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס וסיימה תואר שני בכלכלה יישומית. במהלך השנתיים האחרונות בארה"ב ניהלה פרויקט חדשני לחינוך וחיבור יהודים צפון-אמריקנים לישראל. לאחר עשר שנים מרגשות בוושינגטון הבירה חזרה לעיר מולדתה עם בעלה גבריאל ושלושת בניה – דן, מיכאל ובן. הם גרים בצפון תל אביב.

מרכז השל עבורי: מקום חם עם אנשים טובי לב, חכמים וישרים.

מנכ"לים בעבר

ד"ר אילון שוורץ

shaharit@shaharit.org.il

מנכ"ל מייסד, הוביל את מרכז השל בין השנים 1997-2012. כיום מנהל את מכון שחרית.

ד"ר אורלי רונן

מנכ"לית בין השנים 2012 ו- 2014, ממייסדי הארגון. ומקימת המרכז לקיימות מקומית. כיום חברת סגל ומנהלת המעבדה לחדשנות וקיימות עירונית בבית הספר ללימודי סביבה ע"ש פורטר באוניברסיטת תל אביב.

ד"ר דויד דוניץ

davidd@heschel.org.il

מנכ"ל בין השנים 2014-2016.

אבא לניר ואורי ובן זוג של שולי. גר בראש פינה. בוגר תוכנית עמיתים מחזור א'. נמצא הרבה בתל אביב עקב העיסוקים הרבים שמרכז השל מזמן לו ועוד כמה דברים חשובים כמו להיות חבר סגל בסמינר הקיבוצים וללכת על חוף הים. מהמייסדים של הרשת הירוקה במסגרת תוכנית קרב למעורבות בשיתוף עם מרכז השל בשנת 1998. ניהל  את הרשת במשך כעשור.

בעל דוקטורט בחינוך מאוניברסיטת חיפה בנושא חינוך סביבתי וחינוך לקיימות בראייה ביקורתית. פרסם מספר מאמרים על חינוך לקיימות כחינוך טרנספורמטיבי ועוסק מזה כמה שנים בהוראה, הנחייה ומחקר יישומי של פרקטיקות  מקומיות בחינוך (לדוגמא: חמ"מ - חינוך מקומי מקיים) ושינוי חינוכי קהילתי בעידן של גלובזלציה, פערים גדלים בחברה ושינוי אקלים. ראש תחום חינוך בהשל מאז 2010. מנכ"ל מרכז השל 2014- 2016.

מרכז השל עבורי: בית. אנשים אהובים, בית מדרש לחלומות, שיח ורעיונות מלהיבים המאירים דרך לעתיד אחר.